W dziele ewangelizacji potrzeba współpracy i współdziałania świeckich i duchownych - podkreślił bp Józef Guzdek. Z okazji Pallotyńskiego Roku Jubileuszowego w katedrze polowej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św. W trakcie liturgii ordynariat polowy dziękował siostrom pallotynkom "za ich posługę w wojsku i dla wojska" – jak podkreślił bp Guzdek.
Zachęcając do odkrycia na nowo dzieła i wizji zaproponowanej przez św. Wincentego Pallottiego hierarcha zauważył w homilii, że "był on prekursorem Soboru Watykańskiego II, który sto lat wcześniej zaczął budzić uśpionego olbrzyma, jakim był laikat".
- Św. Wincenty Pallotti odkrył, że w dziele ewangelizacji potrzebne są współpraca i współdziałanie różnych grup w Kościele: kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich. Był przekonany, że współdziałanie wszystkich ochrzczonych, a więc wszystkich odpowiedzialnych za Kościół, może przyspieszyć jego rozwój i przyczynić się do odniesienia sukcesu w dziele ewangelizacji - powiedział biskup polowy.
Bp Guzdek przypomniał również, że św. Wincenty Pallotti łączył w swoim życiu i w swojej posłudze miłość Boga z miłością do drugiego człowieka. Jak podkreślił hierarcha, wiedział on, że dzieła miłosierdzia muszą wyprzedzać nawoływanie do umiłowania Boga i bliźniego.
Dziękując siostrom pallotynkom za ich wieloletnią posługę w ordynariacie polowym bp Guzdek życzył im oraz wszystkim wspólnotom pallotyńskim świeżości wiary, która będzie się wyrażała poprzez osobistą świętość. - Jeżeli ludzie widzą w nas pasję miłowania Boga i pasję służenia bliźniemu, to nigdy nie przejdą obojętnie, bo to prowadzi do zdumienia, które owocuje przemianą serca i angażowaniem się po stronie tych, którzy potrafią zachwycić - zaznaczył biskup.
W Polsce posługuje obecnie ok. 270 sióstr pallotynek.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.