W związku z obchodzonym w piątek Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzymie otwarta została wystawa "Nazistowskie getta". Na zdjęciach, nagraniach filmowych i dokumentach przedstawiono historię gett w okupowanej przez hitlerowców Polsce.
Ekspozycja w kompleksie wystawowym Vittoriano przy Ołtarzu Ojczyzny na Placu Weneckim dokumentuje codzienne życie w gettach, prześladowania i zagładę Żydów, ich ruch oporu.
Historię tę zaczyna przypomnienie realizowanego od początku niemieckiej okupacji procesu eliminowania Żydów z życia społecznego Polski i utworzenia gett przez hitlerowców. Zdjęcia są również dramatycznym świadectwem tego, że Żydzi mimo terroru i wszelkiego rodzaju ograniczeń, w obliczu Zagłady starali się prowadzić "normalne życie" - religijne, społeczne i kulturalne. Ponadto tematem wystawy jest nazistowska propaganda w Polsce.
Jej następne części opowiadają o masowych egzekucjach, deportacjach do obozów śmierci. Przedstawiono także działalność tych, którzy pomagali Żydom i otrzymali tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Na ekspozycji zgromadzone zostały eksponaty i dokumenty, pochodzące z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Domu Bojowników Getta w Galilei, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie i archiwum w Berlinie.
Wystawę, otwartą do 4 marca, zorganizowano pod patronatem prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, związku włoskich wspólnot żydowskich oraz włoskich ministerstw i urzędów, uczestniczących w obchodach Dnia Pamięci o Holokauście.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.