W związku z obchodzonym w piątek Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzymie otwarta została wystawa "Nazistowskie getta". Na zdjęciach, nagraniach filmowych i dokumentach przedstawiono historię gett w okupowanej przez hitlerowców Polsce.
Ekspozycja w kompleksie wystawowym Vittoriano przy Ołtarzu Ojczyzny na Placu Weneckim dokumentuje codzienne życie w gettach, prześladowania i zagładę Żydów, ich ruch oporu.
Historię tę zaczyna przypomnienie realizowanego od początku niemieckiej okupacji procesu eliminowania Żydów z życia społecznego Polski i utworzenia gett przez hitlerowców. Zdjęcia są również dramatycznym świadectwem tego, że Żydzi mimo terroru i wszelkiego rodzaju ograniczeń, w obliczu Zagłady starali się prowadzić "normalne życie" - religijne, społeczne i kulturalne. Ponadto tematem wystawy jest nazistowska propaganda w Polsce.
Jej następne części opowiadają o masowych egzekucjach, deportacjach do obozów śmierci. Przedstawiono także działalność tych, którzy pomagali Żydom i otrzymali tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Na ekspozycji zgromadzone zostały eksponaty i dokumenty, pochodzące z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Domu Bojowników Getta w Galilei, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie i archiwum w Berlinie.
Wystawę, otwartą do 4 marca, zorganizowano pod patronatem prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, związku włoskich wspólnot żydowskich oraz włoskich ministerstw i urzędów, uczestniczących w obchodach Dnia Pamięci o Holokauście.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.