29 stycznia na całym świecie, a zwłaszcza w Jerozolimie i krajach Bliskiego Wschodu, obchodzony będzie już po raz czwarty Międzynarodowy Dzień Modlitw o Pokój w Ziemi Świętej.
Inicjatorami tej światowej akcji modlitewnej są katolickie organizacje młodzieżowe, w tym Papaboys, Apostolat „Młodzi w obronie życia” i stowarzyszenia adoracji eucharystycznej. Tym razem w inicjatywę zaangażowały się grupy z ponad dwóch tysięcy miast świata. Przesłanie do jej uczestników skierował przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. „Kościół zawsze patrzył na Ziemię Świętą z miłością i zainteresowaniem” – podkreśla kard. Peter Turkson.
Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że spotykając się w listopadzie a z delegacją Izraelskiej Rady Religijnej Papież mówił o sprawiedliwości, prawdzie, miłości i wolności jako podstawowych warunkach trwałego pokoju na świecie. „Pojednanie wymaga odwagi i zaufania Bogu, który sam wskazuje nam drogę” – powiedział wtedy Benedykt XVI. Pochodzący z Ghany purpurat nawiązuje też do papieskiego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju. Jest ono poświęcone wychowaniu młodzieży do sprawiedliwości i pokoju. Ojciec Święty zachęca młodych, by w dążeniu do lepszej przyszłości świata byli „przykładem i inspiracją dla dorosłych”. Pisze: „Kościół darzy was zaufaniem, otacza was opieką, dodaje otuchy i pragnie wam zaoferować to, co ma najcenniejszego: możliwość, byście wznieśli oczy ku Bogu”. Kard. Turkson przypomina, że już od trzech lat młodzież bierze udział w tych dniach modlitwy o pokój w Ziemi Świętej. Czyni to w jedności z patriarchatem Jerozolimy, z franciszkańską Kustodią Ziemi Świętej i z wszystkimi ludźmi dobrej woli żyjącymi w krajach tego regionu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.