„Dopóki chodzimy w życiu własnymi drogami, daleko nam do prawdziwej przemiany” – podkreślał bp Piotr Greger, który przewodniczył 29 stycznia uroczystościom odpustowym w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej wezwał w homilii, by „kroczyć z Tym, który mocą łaski oślepił Szawła”.
Duchowny szczegółowo analizując opisaną w Ewangelii scenę przemiany św. Pawła, powołał się na opinię ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który zwrócił uwagę, że w przypadku Szawła trudno mówić o nawróceniu. „Chociaż zawsze jest ono przejawem łaski Bożej, to jednak nie wyklucza wysiłku ze strony człowieka, który ma świadomość swojej winy i chce dokonać w swoim życiu radykalnej zmiany ku temu, co lepsze. U Szawła tego nie było; był przekonany, że czyni to, co do niego należy; to nie był ateista, ale głęboko wierzący w Boga starotestamentalny Żyd” – podkreślał bp Greger.
Jak zauważał kaznodzieja, dzięki temu co stało się w drodze do Damaszku, Paweł zrozumiał uniwersalizm zbawienia oraz to, że Bóg jest „inicjatorem całego procesu zbawczego, które się urzeczywistniło w tajemnicy Chrystusa”.
Zastanawiając się nad tym, co dla współczesnego człowieka oznacza obraz przemiany, jaka dokonała się w życiu Szawła pod Damaszkiem, biskup podkreślił, że istota Pawłowej polega na zgodzie na odejście od własnych ludzkich planów. „Dopóki chodzimy w życiu własnymi drogami, daleko nam do prawdziwej przemiany; jak długo idziemy przez życie po swojemu i według własnych planów, tak daleko nam do tej rzeczywistości, która jest czasem prawdziwego nawrócenia. Każdy z nas ma swój Damaszek, wszyscy przemierzamy przez ziemię w tym samym kierunku. Oby zawsze było to kroczenie z Tym, który mocą łaski oślepił Szawła i w celu wzbudzenia pokory powalił go na ziemię” – dodawał.
Bp Greger przed otrzymaniem sakry biskupiej 27 listopada ub. roku rezydował przez ponad 16 lat w bielskiej parafii pw. św. Pawła Apostoła.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.