Fundusz nie jest darowizną dla Kościoła

Obawiam się o losy Funduszu Kościelnego – powiedział bp Wojciech Polak komentując zapowiedź ministra Michała Boniego, iż rząd będzie dążył do „usamodzielnienia” płacenia składki ubezpieczeniowej za księży przez Kościół.

Sekretarz generalny Episkopatu przyznał, że oświadczenie ministra administracji i cyfryzacji o „usamodzielnieniu” płacenia składki przez duchownych wskazuje, że „wycofanie się ze zobowiązania, które jest dziś faktycznie realizowane przez Fundusz Kościelny może w istocie oznaczać zapowiedź likwidacji samego Funduszu Kościelnego”.

Sekretarz generalny KEP zadeklarował chęć dyskusji w celu znalezienia wspólnie najlepszego rozwiązania na przyszłość, choć przyznał, że zaplanowane na 15 marca spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będzie niewątpliwie trudne.

„Byłbym większym optymistą, gdyby tematem obrad w punkcie wyjścia było przekształcenie Funduszu Kościelnego i rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób ten Fundusz, który przecież został w przeszłości utworzony z dóbr, które Kościołowi zostały odebrane, może bardziej współcześnie działać lub jaka będzie, motywowana elementarną sprawiedliwością, rekompensata za zabraną, w myśl ustawy o dobrach martwej ręki, kościelną własność – powiedział bp Polak. - Fundusz Kościelny nie jest żadną darowizną dla Kościoła – dodał.

„Natomiast gdy słyszę zapowiedź, że jedyny z celów Funduszu, który jest dziś faktycznie realizowany zostaje przeniesiony na odpowiedzialność finansową Kościoła, to taka deklaracja optymizmem nie napawa” – wyznał sekretarz generalny KEP.

Przypomnijmy, że minister Michał Boni zapowiedział, iż rząd będzie dążył do „usamodzielnienia” płacenia składki ubezpieczeniowej za księży przez Kościół. Strona rządowa zadeklarowała, aby takie rozwiązanie dotyczyło wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Poinformował dziś o tym minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem

„Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej – emerytalnej, rentowej i zdrowotnej – za księży, także duchownych różnych wyznań i Kościołów; usamodzielnienia w takim sensie, żeby Kościoły to płaciły” – powiedział Boni.

Jak zapowiedział minister administracji, rząd chce zainicjować nad tymi propozycjami dyskusje z poszczególnymi Kościołami i związkami wyznaniowymi i zadeklarował, że rząd będzie słuchał wszystkich argumentów.

Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zbierze się 15 marca w Warszawie.

Fundusz Kościelny został powołany na mocy ustawy z 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki. Miała być to forma rekompensaty dla Kościołów za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Nigdy jednak wartość tych dóbr nie została oszacowana, a wysokość środków Funduszu zależała od decyzji politycznych.

W 2011 r. na fundusz przekazano 89 mln zł, czyli 0,03 proc. budżetu państwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • AndrzejC
  01.03.2012 10:43
  Drodzy chrześcijanie! Zastanówcie się co głosicie; zabrać, oddać... to przecież "duch Sowieticus"
 • aaa
  01.03.2012 12:31
  wole, żeby pieniądze szły na duchownych niż na pomoc Grecji, jeśli duchowni będą sami opłacać składki mniej pieniędzy zostanie na bieżącą działalność Kościoła, a tak mniej Donek będzie miał do rozkradania
 • Scott
  01.03.2012 16:05
  Klepacze z młodzieżówki PO już nie tylko na głównych portalach jak głosił dekret Partyjny!
 • ferro
  01.03.2012 20:57
  Czyli nie pozostaje nic innego jak tylko sądownie odzyskiwać zagrabioną własność. Była by to ostateczność, ale skoro rząd idzie w zaparte i jeszcze się zniesławia Kościół to nie widać innej drogi.
  PS. w komentarzach padło słowo pokora ale autor zdaje się miał na myśli naiwność i brak godności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »