Kościół katolicki stoi na straży życia ludzkiego i będzie dokładał wszelkich starań aby promować jego wartość i godność - podkreślał ks. Peter Mbarom wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Afryki Wschodniej (CUEA) w Nairobi.
Sympozjum poświęcone obronie życia ludzkiego zorganizowane zostało przez Kenya Christian Professionals Forum (KCPF) , podejmujące działania na rzecz ochrony rodziny, wolności religijnej i sprawiedliwość społecznej.
Wiceprzewodniczący KCPF, Charles Kanjama, prawnik odniósł się do nowej konstytucji Kenii, zauważając, że zawiera ona elementy pomagające chronić życie poczęte, przy zaznaczeniu jednak iż "musimy być czujni wobec osób, które mogą mieć pokusę, aby użyć jej do własnych celów godzących w życie, takich jak obrona prawa do aborcji" zauważył. "Musimy ustrzec się przed wszelkiego rodzajami nadużywania Konstytucji, zwłaszcza w zagadnieniach dot. życia, rodziny, wolności religijnej i i sprawiedliwości społecznej" dodał. W artykule 26 nowej kenijskiej konstytucji jest zapis: 1. każda osoba ma prawo do życia; 2. życie osoby zaczyna się w chwili poczęcia.
Dr George Njenga z Katolickiego Uniwersytetu Strathmore w Nairobi zauważył, że aborcja to w pierwszym rzędzie problem moralny, regulacje prawne są wtórne. "Musimy zapewnić życiu moralną ochronę, zanim prawo odegra swoją rolę" podkreślił.
Z kolei dr Jean Kagia, przewodniczący komisji KCPF wskazał na działania organizacji jak otwarcie domu dla ofiar "kryzysu ciążowego" w Lenana Conference Centre, Lavington w Nairobi (23 marca) czy marsz dla życia, który wyruszył z Uhuru Park w Nairobi (25 marca).
W Kenii rocznie dokonuje się ok. 310 tys. aborcji, ok. 21 tys. kobiet doświadcza późniejszych komplikacji, ok. 2600 umiera, podaje East African Center For Law & Justice
Środowiska pro-life wskazują, że do aborcji w Kenii, której mieszkańcy są "ludźmi głęboko prolife" przyczyniają się zagraniczne organizacje jak: Marie Stopes International (MSI), International Planned Parenthood Federation (IPPF) oraz The United Nations Population Fund (UNFPA).
Więcej nt. przeciwdziałania aborcji w Kenii: When Life Starts - The Truth about Abortion in Kenya
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.