„Spojrzenie w religijnej perspektywie na obecny kryzys finansowy z myślą o sprawiedliwym ładzie gospodarczym”.
Ten aktualny temat podjęli uczestnicy zakończonego wczoraj w Rzymie, już 11. z kolei spotkania wspólnej komisji przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Wielkiego Rabinatu Izraela, ustanowionej po pamiętnej podróży Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Od tego czasu odbywają się one regularnie co roku, na przemian w Izraelu i we Włoszech.
W trzydniowych (27-29 marca) obradach wzięło udział m.in. pięciu biskupów i czterech rabinów. Ze strony watykańskiej współprzewodniczył stojący na czele Papieskiej Komisji „Iustitia et Pax” kard. Peter Turkson, a z żydowskiej – rabin Shear Yashuv Cohen, który przed trzema laty, w 2008 r., był na Synodzie Biskupów o Słowie Bożym. Ze względu na temat spotkania do przedstawienia problematyki kryzysu zostali zaproszeni prezes IOR-u, czyli „banku watykańskiego” Ettore Gotti Tedeschi, ekonomista z Banku Izraela Meir Tamari i profesor ekonomii z uniwersytetu bolońskiego Stefano Zamagni.
„Choć na kryzys finansowy złożyły się różne czynniki, to u jego źródeł leży kryzys wartości moralnych, w którym «mieć» przeważyło nad «być»”. W działalności gospodarczej zabrakło wartości prawdy, uczciwości i przejrzystości – czytamy we wspólnym komunikacie końcowym ze spotkania biskupów i rabinów. Stwierdzają oni, że z żydowskiego i z katolickiego punktu widzenia bogactwo pochodzi od Stworzyciela, który w swej Opatrzności dał je ludziom dla ich wspólnego dobra. Stąd ekonomia ma służyć dobru społeczeństwa, uznając godność każdego człowieka jako osoby stworzonej na obraz Boży. Pociąga to za sobą obowiązek zagwarantowania podstawowych ludzkich potrzeb, jak ochrona życia, utrzymanie, odzież, mieszkanie, zdrowie, edukacja czy zatrudnienie. Kto posiada bogactwa, winien troszczyć się o potrzebujących. Obowiązuje to na płaszczyźnie indywidualnej, jak i międzynarodowej, ze strony państw bardziej rozwiniętych względem uboższych. W sytuacji kryzysu konieczne jest darowanie długów nie tylko krajom, ale też rodzinom i jednostkom. Należy też wprowadzić etykę do studiów ekonomicznych, podobnie jak uczyniono niedawno w przypadku medycyny. Konsultacja etyczna potrzebna jest także tym, którzy podejmują decyzje gospodarcze – podkreśla wspólna komisja Stolicy Apostolskiej i Wielkiego Rabinatu Izraela.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.