Sri Lanka trzy lata po wojnie

Musimy wyciągnąć lekcję z popełnionych błędów, by zbudować prawdziwy pokój w Sri Lance. Wskazuje na to miejscowy Kościół przypominając, że trzy lata od zakończenia krwawej wojny domowej zbyt wiele kwestii wciąż pozostaje niezałatwionych.

W kraju jest co najmniej 200 tys. uchodźców wewnętrznych, a prawie 40 tys. wojennych wdów nie otrzymuje żadnego wsparcia. W użyciu pozostaje też wiele nielegalnej broni. Stąd – jak podkreśla episkopat Sri Lanki – należy w końcu podjąć konkretne kroki, które na dobre zakończą ten konflikt etniczny. Jednym z nich jest promowanie lankijskiej tożsamości, która przezwycięży podziały między Tamilami i Syngalezami. Konieczne jest też złożenie broni.

Stojący na czele episkopatu kard. Malcolm Ranjith wskazuje, że nie można zmarnować kolejnej bezcennej okazji rozliczenia się z przeszłością. Podkreśla, że ludność powinna poznać wyniki prac Narodowej Komisji Pojednania. Konieczne jest też stawienie czoła bolesnej kwestii osób zaginionych (co najmniej 12 tys. osób, po których ślad zaginął) i tych, które wciąż przetrzymywane są w więzieniach. Oenzetowski raport z kwietnia 2011 r. oskarżył władze w Kolombo o śmierć 40 tys. cywilów, którzy zginęli w wyniku bombardowań i prowadzonych z zimną krwią egzekucji.

Osobny apel w tej sprawie wystosowała do Narodów Zjednoczonych oraz prezydenta Sri Lanki grupa katolickich duchownych z rejonu Dżafny, gdzie trwały najzaciętsze walki. Zwracają oni uwagę na bezkarność sprawców zbrodni wojennych oraz wnioskują o zaangażowanie „niezależnej międzynarodowej instytucji” w celu umożliwienia prawdziwego pojednania narodowego na wyspie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SRI LANKA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »