In vitro - sposób na problemy PO?

Kidawa-Błońska zapowiada złożenie projektu ws. sztucznego zapłodnienia

Platforma Obywatelska zamierza wrócić do debaty o in vitro. Może to być sposób na odciągnięcie uwagi społecznej od sprawy reformy emerytalnej, która powoduje spadki PO w sondażach – ocenia „Rzeczpospolita”. Dodatkowym motywem może być chęć zatrzymania ofensywy światopoglądowej Ruchu Palikota.

Tuż po świętach Małgorzata Kidawa-Błońska ma przedstawić prezydium Klubu PO projekt dotyczący zasad wykonywania in vitro w Polsce. To ten sam projekt, który składała w poprzedniej kadencji. Przewiduje on sankcjonowanie metod stosowanych przy sztucznym zapłodnieniu, między innymi mrożenie nadliczbowych zarodków. Kidawa-Błońska spodziewa się, że jeszcze w kwietniu złoży ten projekt do laski marszałkowskiej.

Bolesław Piecha z PiS przypuszcza, że aktywność PO w sprawie in vitro bierze się z lęku przed wyciągnięciem kolejnych posłów tej partii przez Ruch Palikota. Jest jednak zadowolony, że temat wraca, bo i tak trzeba będzie tę sprawę rozwiązać. Piecha zapowiada, że jeśli PO złoży swój projekt, on sam złoży swój, który też jest gotowy. Projekt ten wyklucza możliwość dokonywania zapłodnienia metoda pozaustrojową, z wyjątkiem możliwości wykorzystania zamrożonych wcześniej zarodków.

– Mój projekt jest do zaakceptowania przez PiS, Solidarną Polskę i konserwatystów z PO, więc liczę, że uzyska większość w Sejmie – mówi „Rzeczpospolitej” Piecha.

Przykładem takich osób jest Jacek Żalek z PO, który stanowczo popiera rozwiązanie Piechy. – Metoda in vitro jest kontrowersyjna nie tylko z powodów moralnych, ale i medycznych. Nowoczesna medycyna oferuje skuteczne metody leczenia niepłodności bez uciekania się do tak inwazyjnej dla organizmu kobiety metody jak zapłodnienie in vitro – podkreśla Żalek.

«« | « | 1 | » | »»
 • Dominik
  04.04.2012 09:46
  Nie pozwólmy doprowadzić do ustanowienia złego prawa. Szanse na przyjęcie projektu Bolesława Piechy są duże.
  A więc gorliwa modlitwa i naciski na posłów.
 • Tomek
  04.04.2012 10:32
  Pewnie zaraz głos zabierze nasz palikoci biskup Pieronek i rzuci klątwę na wszystkich, którzy mają moralne wątpliwości co do poczynań jedynie słusznej Platformy Obywatelskiej.
 • trup
  04.04.2012 11:22
  to odnośnie tego ile zostało z nauk JPII i jak to pamietają politycy .ogólna degrengolada pojęć - ale czegóż się spodziewać po rządach homoseksualistów , transwestytów , pseudo chrześcijan , niby katolików i wszelkiego rodzaju innych warcholstwam ..aż się wierzyć nie chce że był ktoś taki jak mickiewicz , słowacki , w tym nieszczęsnym kraju .
 • maja
  04.04.2012 12:50
  Niech Bog okarze Swoje Milosierdzie tym ktorzy chca zamrazac ludzkie embriony zeby opamietali sie zanim zgrzesza.
  A my modlmy sie za nich aby otworzyli swoje serca na Milosc Stworcy zycia i za nas samych aby wystarczylo nam cierpliwoscie i pokory w tym temacie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »