Obamie zarzucono wywieranie presji na Sąd Najwyższy

Falę krytyki, i to nie tylko ze strony republikańskiej opozycji, wywołała wypowiedź prezydenta Baracka Obamy komentowana jako próba wywarcia presji na Sąd Najwyższy, aby zatwierdził rządową reformę systemu opieki zdrowotnej.

W czwartek ministerstwo sprawiedliwości zostało zmuszone do oświadczenia, że Sąd Najwyższy ma konstytucyjne prawo do uchylania ustaw, takich jak ustawa o reformie zdrowotnej uchwalona w 2010 r. w inicjatywy prezydenta.

"Prawo sądów do sprawdzania zgodności ustaw z konstytucją jest poza dyskusją" - oświadczył szef resortu, prokurator generalny Eric Holder.

W poniedziałek Obama odniósł się do zeszłotygodniowego posiedzenia Sądu Najwyższego, na którym sędziowie wysłuchali argumentów administracji i przeciwników reformy domagających się jej unieważnienia. Sędziowie podejmą decyzję w tej sprawie w czerwcu.

"Od lat słyszymy, że największym problemem (Sądu Najwyższego) jest sędziowski aktywizm lub też brak sędziowskiej powściągliwości, czyli to, że grupa ludzi, których nie wyłaniano w wyborach, może uchylić należycie uchwalone prawo. Ufam, że ten sąd nie uczyni takiego kroku" - powiedział prezydent.

Wypowiedź wywołała burzę, ponieważ od początku istnienia USA jest tam tradycja tzw. rewizji sędziowskiej, czyli podważania i unieważniania przez sądy aktów władz ustawodawczych i wykonawczych uznanych za sprzeczne z konstytucją.

"Sugerowałbym, żeby prezydent się wycofał z tego, co powiedział. Niech sąd wykona swoją pracę. Stabilność naszego systemu i naszych praw od tego zależy" - powiedział przywódca republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell.

Określił on oświadczenie Obamy jako "niebezpieczne" i "bezprecedensowe".

O wywieranie niedopuszczalnego nacisku na Sąd Najwyższy oskarżyli prezydenta m.in. popularny konserwatywny komentator radiowy Rush Limbaugh i znany miliarder-celebryta Donald Trump.

Obamę skrytykował nawet lewicowo-liberalny "Los Angeles Times".

"W kilku punktach swej wypowiedzi prezydent się myli. Nie jest prawdą, jakoby Sąd Najwyższy nie mógł uchylić ustawy" - napisał dziennik w czwartek w komentarzu redakcyjnym.

Tego samego dnia ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że administracja uznaje prawo Sądu Najwyższego do rewizji sędziowskiej.

Wystąpienie Obamy niektórzy porównują do postępowania prezydenta Franklina Delano Roosevelta w latach 30., kiedy usiłował on powiększyć skład Sądu Najwyższego o sędziów bardziej przychylnych jego polityce New Dealu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  wiecej »