„Podważanie misji Kościoła szkodzi człowiekowi”

„Podważanie misji i autorytetu Kościoła szkodzi człowiekowi, osłabia jego wiarę, odbiera mu nadzieję” – mówił 6 kwietnia kard. Stanisław Dziwisz podczas Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przy kaplicy „U Piłata”, metropolita krakowski wygłosił kazanie. Powiedział m.in. iż „czasem odnosi się wrażenie, że ataki na wspólnotę Kościoła w naszej wolnej Ojczyźnie są bardziej przebiegłe i przewrotne niż w czasach komunizmu”.

Homilii wysłuchały rzesze pielgrzymów, które uczestniczą w misterium wielkopiątkowym. Od rana przemierzają oni prawie siedmiokilometrową trasę Kalwaryjskich Dróżek wokół klasztoru bernardynów. Przed kaplicą "U Piłata" odegrana została jedna z najbardziej widowiskowych części misterium – odczytanie wyroku na Jezusa. Tutaj wierni wysłuchali Dekretu oraz pasterskiego słowa metropolity krakowskiego.

Kardynał zaznaczył w homilii, że scena, która się rozegrała w pałacu i przed pałacem Piłata, powtarza się wielokrotnie w dziejach świata. „Jezus i Jego orędzie zbawienia spotyka się z siłami, które Go odrzucają, kontestują, które starają się urządzić świat i życie człowieka na własną rękę, według własnej recepty” – mówił hierarcha, podkreślając, że każdy osobiście musi odpowiedzieć na pytanie „po jakiej stronie się opowiada”. „Czy po stronie Ewangelii, a więc cywilizacji życia i miłości, czy też po stronie cywilizacji, która usuwa Boga z życia człowieka, pozbawiając go fundamentu i nadziei?” – precyzował purpurat.

Nawiązując też do hasła roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”, metropolita zauważał, że dom ten jest krytykowany i atakowany, że „podważa się lub spłyca jego misję”. Przyznając, że w świętym, Chrystusowym Kościele są ludzie słabi i grzeszni, kaznodzieja podkreślał, że nie można pozostawać obojętnymi wobec niesłusznych oskarżeń i insynuacji. „Bo podważanie misji i autorytetu Kościoła szkodzi człowiekowi, osłabia jego wiarę, odbiera mu nadzieję. Czasem mamy wrażenie, że ataki na wspólnotę Kościoła w naszej wolnej Ojczyźnie są bardziej przebiegłe i przewrotne niż w czasach komunizmu. Zarzuca się Kościołowi w Polsce, że jest pazerny. Najpierw odebrano mu przed laty dobra, które służyły różnym dziełom miłości, jak szpitalom, hospicjom, szkołom i całej działalności kościelnego Caritas. A teraz podważa się prawo, by Kościół uzyskiwał w różnej formie choć częściową rekompensatę za zagarnięte dobra” – mówił kardynał.

Duchowny nawiązał także do propozycji ministerstwa edukacji narodowej o finansowaniu nauki religii przez samorządy. „Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej próbuje się osłabić rangę katechezy w polskiej szkole, przerzucając jej finansowanie na samorządy, a więc uważając, że ta forma wiedzy i wychowania jest drugiej kategorii, niekonieczna. A przecież formacji intelektualnej i duchowej młodego pokolenia Polek i Polaków nie może się prowadzić w próżni, odcinając ją od źródeł i od korzeni, z której wyrosła nasza kultura i cywilizacja” – mówił długoletni sekretarz Jana Pawła II.

„Niestety, czasem Kościołowi szkodzą ci, którzy - choć są jego sługami - uporczywie i nieodpowiedzialnie upowszechniają zdeformowany obraz wspólnoty, a zwłaszcza jej pasterzy” – mówił i apelował do wiernych, by ataki na Kościół pogłębiły przywiązanie do niego. „Bracia i siostry, Kościołem jesteście wy! Kościołem jesteśmy wszyscy. Tworzą go i wierni, i duszpasterze” – przypominał.

Procesja wielkopiątkowa, która wyruszyła wczesnym rankiem spod Domu Kajfasza, dotrze w południe do kościoła Ukrzyżowania i do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania. Tu rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej. Przewodniczyć jej będzie bp Jan Szkodoń.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

«« | « | 1 | » | »»
 • pawelpiotr
  06.04.2012 13:24
  Cierpi to szalikowiec: nie mogąc z dumą nosić swoich barw.
  Ojciec rodziny, który cały miesiąc pracuje za 1100 zł.
  Schorowany rencista, który utrzymuje się za 800 zł.
  Rodzina, która nie może zapewnić przyszłości swoim dzieciom.
  To jest prawdziwy Kościół i lud kapłański. Oni to wszystko heroicznie znosząc w drodze do domu ojca.
  Przepraszam ale ks. kardynałowi wywróciło się już zupełnie w głowie - ten jęk i lamet ludu nie podważa misji Kościoła (Chrystusa) - ale zachowanie jego hierarchów, ten paraliż pasterzy stada, ich zagubienie pośród świata - nie możność podjęcia decyzji np. przeniesienie niektórych duchownych w stan świecki.
  Te lament to nic innego jak wołanie o miłość za świętym Janem Chrzcicielem co mamy czynić: Głos wołającego na pustyni:
  Przygotujcie drogę Panu,
  prostujcie ścieżki dla Niego!
  Każda dolina niech będzie wypełniona,

  5 każda góra i pagórek zrównane,
  drogi kręte niech się staną prostymi,
  a wyboiste drogami gładkimi!

  6 I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.
  Mówił więc do tłumów, które wychodziły, żeby przyjąć chrzest od niego: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem?

  8 Wydajcie więc owoce godne nawrócenia; i nie próbujcie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi

  9 Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone».  Szczególne wskazania

  10 Pytały go tłumy: «Cóż więc mamy czynić?»

  11 On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech [jedną] da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni».

  12 Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali go: «Nauczycielu, co mamy czynić?»

  13 On im odpowiadał: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono».

  14 Pytali go też i żołnierze: «A my, co mamy czynić?» On im odpowiadał: «Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie».

 • Giordano
  06.04.2012 15:43
  A najbardziej czlowiekowi kosciola. I to finansowo. Coz, zawsze jest glosno i duzo krzyku, gdy odrywaja od pelnego koryta :DDD
 • Kris
  06.04.2012 21:39

  To co napisał Maxim jest tak samo bałamutne jak wypowiedź kard. Dziwisza. To właśnie słowa Maxima wywołują politykę jako coś obecnie obowiązującego w roli Kościoła. A tak nie jest.
  A kard. Dziwisz? Cóż, albo nie umie pogodzić się z postępem myślowym ludzi, albo nie może zrozumieć że czasy "żelaznej kurtyny" dla kościoła się skończyły albo dal się podprowadzić kilku biskupom.
  W każdym razie takie kazania w dniu takim jak dzisiejszy naprawdę nie wypadają kardynałowi.
 • terenia
  07.04.2012 12:14
  autorytet,szacunek i Kościół------------już dawno się tak nie uśmiałam!!a jeszcze w ustach człowieka który JPII rozmienia na drobne sprowadzając Go do "szeroko reklamowanej wadowickiej kremówki"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  -5°C Wtorek
  rano
  wiecej »