Władze Nowej Zelandii zapowiedziały, że zanim powstanie świątynia, mająca zastąpić ponad 130-letnią katedrę w Christchurch, zdewastowanym w zeszłorocznym trzęsieniu ziemi, wiernym będzie służyć katedra zrobiona z kartonu. Ma ona być gotowa do końca roku.
Kartonowa wersja, warta 5 milionów dolarów nowozelandzkich (4,1 mln USD), ma stanąć ok. 300 metrów od uszkodzonej w trzęsieniu katedry, w miejscu innego zniszczonego kościoła. Plany w poniedziałek przedstawił Kościół anglikański w Nowej Zelandii.
Zaprojektowana przez japońskiego architekta Shigeru Bana świątynia jest podobno odporna na złą pogodę i ogień. Wysoka na 25 metrów konstrukcja, w której skład wejdą także elementy drewniane i stalowe, ma przetrwać nawet 20 lat. W katedrze przewidziano miejsca siedzące dla 700 osób.
Właściwa katedra wybudowana pod koniec XIX wieku została uszkodzona w trzęsieniu ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, które w lutym 2011 roku nawiedziło Christchurch. Zginęło wówczas ponad 180 osób, a wiele budynków zostało zniszczonych.
Eksperci twierdzą, że zniszczenia historycznej katedry są zbyt poważne, by można ją było odbudować. Jak zapewniono, budynek zostanie rozebrany "przy zachowaniu jak najwyższej staranności i szacunku".
Shigeru Ban jest znany z innych wzmacnianych kartonowych konstrukcji. Zaprojektował "papierowy kościół", który stanął w japońskim Kobe spustoszonym przez trzęsienie ziemi w 1995 roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.