Odwiedziny w hospicjum, sanktuarium maryjnym i w miejscu tragicznej śmierci lotników litewskich to niektóre punkty wizyty biskupów katolickich z Litwy, Łotwy i Białorusi w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Hierarchowie będą w regionie do piątku.
Jak poinformował PAP kanclerz kurii szczecińsko-kamieńskiej ks dr Sławomir Zyga przyjazd hierarchów organizowany jest w ramach wymiany doświadczeń pomiędzy episkopatami poszczególnych krajów.
Wizyta w Szczecinie to element spotkania Zespołu Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów z udziałem biskupów Białorusi i Łotwy. Temat spotkania to "Kościół naszym domem. Wyzwania stojące przed Kościołem Szczecińsko-Kamieńskim. Odpowiedź Kościoła na wyzwania w duchu nowej ewangelizacji".
Z wizytą na Pomorze Zachodnie przybyli m.in. metropolita ryski abp. Zbigniew Stankiewicz, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup wiłkowyski i jednocześnie przewodniczący zespołu Rimantas Norvila, biskup ełcki Jerzy Mazur, bp koszedarski Jonas Ivanauskas, bp pomocniczy wileński Arunas Poniskaitis oraz biskup pomocniczy piński Kazimierz Wielikosielec.
W czwartek biskupi odwiedzili jedną ze szczecińskich parafii, a także tamtejsze Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Złożyli również wizytę w jednym z hospicjów. Wieczorem będą koncelebrować mszę św. w archikatedrze szczecińskiej.
W piątek biskupi odwiedzą m.in. Myślibórz i Pszczelnik, gdzie jest pomnik upamiętniający litewskich lotników, Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, których samolot "Lituanika" rozbił się w okolicznym lesie w 1933 r. W katedrze szczecińskiej znajduje się tablica im poświęcona.
Wizytę w Polsce biskupi zakończą w Gnieźnie, gdzie w najbliższą niedziele wezmą udział w uroczystościach ku czci św. Wojciecha. Wcześniej odwiedzą także m.in. Gorzów Wielkopolski, Paradyż, Świebodzin.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.