„Kapłan jest powołany do przeżywania w sobie, tego, czego Jezus doświadczał osobiście to znaczy oddawania się w pełni głoszeniu i uzdrawianiu człowieka od wszelkiego zła ciała i ducha” - przypomniał Benedykt XVI udzielając dziś święceń kapłańskich w bazylice watykańskiej. W gronie neoprezbiterów było sześciu Włochów, Wietnamczyk, obywatel Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Kolumbijczyk.
W homilii Ojciec Święty komentując czytania liturgiczne czwartej niedzieli wielkanocnej nazywanej Niedzielą Dobrego Pasterza oraz teksty liturgii święceń podkreślił, że codzienne sprawowanie Mszy św. nie jest dla kapłana wypełnianiem funkcji rytualnej. Jest to wypełnianie misji angażującej całkowicie i do głębi jego życie w komunii ze Zmartwychwstałym Chrystusem, który nadal dokonuje w swym Kościele Ofiarę zbawienia. Ów wymiar eucharystyczno-ofiarny jest nierozdzielnie związany z wymiarem duszpasterskim i stanowi jego centrum prawdy i mocy zbawczej, od którego zależy skuteczność wszelkiej działalności.
Papież wyjaśnił, że nie chodzi jedynie o skuteczność w perspektywie psychologicznej czy społecznej, lecz o żywotną owocność obecności Boga na głębokim poziomie człowieczeństwa. Zaznaczył, że bez powierzonej kapłanom celebracji Ofiary Chrystusa wszelkie działania Kościoła utraciłyby swoją zbawczą owocność. „Kapłan jest powołany do przeżywania w sobie, tego, czego Jezus doświadczał osobiście to znaczy oddawania się w pełni głoszeniu i uzdrawianiu człowieka od wszelkiego zła ciała i ducha, a następnie na końcu podjąć na nowo to wszystko w najwyższym akcie «dawania życia» za ludzi, w geście który znajduje swój wyraz sakramentalny w Eucharystii, nieustannej pamiątce Paschy Jezusa. Jedynie za pośrednictwem tej «bramy» Ofiary paschalnej mężczyźni i kobiety wszystkich czasów i miejsc mogą wejść do życia wiecznego” - stwierdził Benedykt XVI.
W gronie dziewięciu diakonów, którzy z rąk papieża otrzymali święcenia kapłańskie było trzech absolwentów Papieskiego Wyższego Seminarium Rzymskiego: ks. Giuseppe Cipittelli, pochodzący z włoskiej diecezji Frosinone, ks. Claudio Fabbri z Rzymu oraz ks. Alfredo Tedesco, pochodzący z archidiecezji Catanzaro, w Kalabrii na południu Włoch.
Dwóch neoprezbiterów przygotowało prestiżowe Kolegium Capranica: są to ks. Pietro Gallo z Rzymu oraz ks. Joseph Vu Van Hieu z Nam Định w północnym Wietnamie.
Rzymskie Seminarium „Redemptoris Mater” przygotowało czterech nowych kapłanów: ks. Marco Santarelliego z Rzymu, pochodzącego z Vicenzy na północy Włoch ks. Daniele Natalizi, ks. Jean Florenta Agbo z Anyamy na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz ks. Jorge Alexandra Suareza Barbarana z Meddelin w Kolumbii.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.