Czy żonaci diakoni są zobowiązani do wstrzemięźliwości seksualnej?

Żonaci diakoni stali nie są zobowiązani do zachowywania doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości seksualnej, dopóki trwa ich małżeństwo. Taką odpowiedź otrzymał przewodniczący episkopatu USA kard. Timothy M. Dolan z Watykanu, w związku z zapytaniami skierowanymi w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej.

Wątpliwości związane były z interpretacją kanonu 277 KPK § 1, mówiącego o tym, że duchowni są obowiązani do zachowania ze względu na Królestwo niebieskie doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości, choć zgodnie z kanonem 1042 1º nie są zobowiązani do celibatu. Dyskusja na temat ich sytuacji prawnej objęła czasopisma naukowe ale także i tzw. blogosferę. W związku z licznymi zapytaniami episkopat USA zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. W odpowiedzi z Watykanu nadeszło pismo podpisane przez przewodniczącego tej dykasterii, kard. Francesco Coccopalmerio oraz sekretarza, bp. Juana Ignacio Arrietę. Po konsultacji z Kongregacją Nauki Wiary stwierdzono, że żonaci diakoni stali nie są zobowiązani do zachowywania doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości seksualnej, dopóki trwa ich małżeństwo.

Na całym świecie jest około 38 tys. diakonów stałych. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni żonaci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »