W sanktuarium maryjnym w Piasecznie koło Gniewu w diecezji pelplińskiej zainaugurowano w niedzielę (13 maja) Krucjatę Różańcową za Ojczyznę.
Podczas Mszy św. ks. infułat Stanisław Grunt powiedział, że „tylko ludzie syci Bogiem, Jego słowem i Najświętszym Ciałem, są zdolni uprawiać po Bożemu ojczyste zagony i zgodnie ze swoim sumieniem”.
Inicjatywa różańca św. za Polskę dołącza się do podobnych działań w innych rejonach Polski. Centra krucjaty znajdują się na Jasnej Górze i w Niepokalanowie. Przypomniał o tym w konferencji poprzedzającej Mszę św. kustosz sanktuarium ks. Andrzej Ossowski. Nawiązał do biblijnych zachęt do modlitwy o ratunek dla narodu wybranego oraz wielu podobnych inicjatyw w historii wielu narodów katolickich, w tym na Węgrzech i na Filipinach.
W homilii ks. Grunt mówił o potrzebnie modlitwy różańcowej za Ojczyznę, którą nazwał, za przypowieścią ewangeliczną, wielkim zagonem.
_____ krucjata_rozancowa_obrazek 1’32’’ _____
P.s.: (śpiew) Modlitwa, którą ...
O.s.: ... Bożym Przykazaniem.
Na uroczystości do Piaseczna przyjechały delegacje wiernych z innych miejscowości diecezji. Msze św. poprzedził różaniec św. i konferencja.
Od tego momentu w diecezji pelplińskiej będą wierni składać deklaracje codziennej modlitwy różańcowej za Polskę, otrzymujący przy tym specjalną legitymację.
Piaseczno jest najstarszym sanktuarium Maryjnym na Pomorzu, gdzie czczona jest od łaskami słynąca figura Matki Bożej, koronowana przez kard. K. Wojtyłę w 1968 r.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.