Sesja naukowa o Piotrze Skardze rozpoczęła się 14 maja w Krakowie. Zorganizowała ją jezuicka Akademia Ignatianum przy międzynarodowej współpracy z innymi uczelniami, m.in. z uniwersytetami Jagiellońskim, Wileńskim oraz Katolickim Uniwersytetem w Rożemberku na Słowacji.
Koordynatorami wydarzenia są Iwona Nowakowska-Kępna oraz ks. Krzysztof Biel SJ. O celach i założeniach spotkania mówi jedna ze jego współorganizatorek Monika Stankiewicz-Kopeć:
„Chodziło nam o wyeksponowanie aktualności Piotra Skargi i wielopłaszczyznowości jego działalności. Pamiętam, kiedy Sejm ogłosił rok 2012 m.in. rokiem Skargi. Duchowny był wtedy jedną z tych postaci, która wzbudziła najwięcej kontrowersji. Nie dziwi to, gdyż w swoich czasach również budził rozmaite skojarzenia i opinie. Można dojść do wniosku, słuchając wypowiedzi, które pojawiały się w mediach, że popełnia się jeden podstawowy błąd, a mianowicie ocenia się Skargę i jego działalność ze współczesnego punktu widzenia, czyli z punktu widzenia XXI w., jakby odsuwając na bok kwestię podstawową, że Skarga był zakorzeniony w swoich czasach. Był jezuitą, działał w czasach kontrreformacji i przystawiając do niego «współczesne miary», prowadzi to do wielu nieścisłości i kontrowersji. Chcieliśmy pokazać właśnie Skargę, którego działanie i przesłanie może być aktualne”.
„Skarga mówiłby na pewno językiem teologii, bo on jest patriotą, ale przede wszystkim teologiem i łączy znaczenie wierności Bogu z dobrem narodowym – powiedział jeden z prelegentów, ks. Aleksander Posacki SJ. – W swoich czasach, oprócz spraw narodowych, wręcz politycznych, zajmował się również sprawami teologicznymi. Polemizował z arianami czy z kalwinistami, którzy jego zdaniem naruszali prawdę o Chrystusie, Trójcy Świętej. Uważał, że wierność prawdom teologicznym, dogmatom, podobnie zresztą jak św. Ignacy w swoich regułach o trzymaniu z Kościołem, jest sprawą podstawową. Chodzi o wierność Bogu w takim kształcie teologicznym, jaki wypracował nie tylko katolicyzm, ale też prawosławie, bo Skarga był za jednością prawosławia z katolicyzmem”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.