Zakończyły się Kaliskie Spotkania Teatralne. Wiele nagród zebrał na nich Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Po obejrzeniu 9 spektakli konkursowych jury przyznało GRAND PRIX 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 20.000 zł ufundowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Kalisza oraz statuetkę Wojciecha Zespołowi Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie za udział w przedstawieniu „Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie” Nagrodę aktorską ufundowaną przez "Pałac Tłokinia Restauracja - Hotel" otrzymał Roman Gancarczyk za rolę Robaka w „Panu Tadeuszu czyli Ostatnim Zajeździe na Litwie. Zostali też dostrzeżeni młodzi aktorzy. Justyna Wasilewska za rolę Myrtle Webb w przedstawieniu „Nasze miasto” i jej kolega – Wiktor Loga-Skarczewski za rolę Simona Stimsona w tej samej sztuce otrzymali wyróżnienia aktorskie dla młodych aktorów.
Kaliskie Spotkania Teatralne to jeden z najstarszych festiwali sztuki scenicznej w Polsce. Przez dziewięć dni widzowie obejrzeli spektakle konkursowe w wykonaniu m.in. Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Dramatycznego w Warszawie i warszawskiego Teatru Ateneum oraz scen w Łodzi i Wrocławiu. Wśród laureatów kaliskiego Festiwalu Sztuki Aktorskiej znaleźli się dotychczas m.in.: Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Danuta Stenka, Dorota Kolak, Zofia Kucówna, Tadeusz Łomnicki, Barbara Lauks i Bronisław Wrocławski, Jan Englert, Władysław Kowalski, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Andrzej Hudziak, Maja Ostaszewska, Iwona Bielska, Zbigniew Zapasiewicz, Witold Dębicki, Małgorzata Buczkowska i Ireneusz Czop.
Kaliskie Spotkania Teatralne na stałe wpisały się nie tylko w kalendarz cyklicznych imprez kulturalnych miasta i regionu, ale także utrwaliły swoje miejsce wśród ważnych wydarzeń w polskim środowisku teatralnym. Oprócz przedstawień konkursowych w programie festiwalu znajdowało się szereg imprez towarzyszących - monodramy, przedstawienia teatrów alternatywnych, koncerty, wystawy i konferencje naukowe.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.