W Vannes w Bretanii ogłoszono błogosławioną żyjącą na przełomie XVIII i XIX w francuską zakonnicę, Matkę od św. Ludwika, Marie-Louise-Élisabeth de Lamoignon Molé.
Uroczystościom przewodniczył kard. Angelo Amato SDB. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, opisując charyzmat założycielki Sióstr Miłosierdzia św. Ludwika, zwrócił uwagę, że nowa błogosławiona potrafiła przemienić rodzinne bogactwo materialne w bogactwo miłosierdzia, które służyło najbardziej potrzebującym.
„W Matce od św. Ludwika zaowocowały cnoty natury i łaski. Mówiąc językiem miłości ewangelicznej karmiła głodnych, poiła spragnionych, służyła i pomagała ubogim, kształciła nieuczonych, wychowywała dzieci w cnocie. Szlachectwo i bogactwo jej rodziny zostało przez nią przemienione w szlachetność i bogactwo miłosierdzia wobec potrzebujących. Jej osobista świętość znalazła odzwierciedlenie w konkretnych warunkach społecznych poprzez ochronę opuszczonych dzieci, wychowanie i kształcenie ich do pracy oraz do dobrego i uczciwego życia w społeczeństwie” – mówił watykański hierarcha.
Życie nowej błogosławionej związane było z szalejącą rewolucją francuską i jej krwawym terrorem. Po utracie zgilotynowanego męża została sama z piątką dzieci, które wychowała, by następnie oddać się służbie opuszczonym dziewczętom – ofiarom rewolucji. Tak zrodziło się Pobożne Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Obecnie drogą wyznaczoną przez bł. Matkę od św. Ludwika podąża ponad 600 sióstr na trzech kontynentach, które służą potrzebującym.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.