Premier w Centrum Dowodzenia

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dziś z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku otworzyć Euro 2012 - powiedział premier Donald Tusk, który odwiedził w piątek Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie.

Szef rządu podkreślił, że Euro to największa operacja, nie tylko pod względem sportowym i logistycznym, ale też największa operacja policyjna, jaka miała miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę konieczność kooperacji z wieloma krajami.

Tusk wyraził przekonanie, że polska policja jest naprawdę dobrze przygotowana do mistrzostw. "Nie ma dziś żadnych informacji, które można by uznać za jakoś szczególnie niepokojące, a to miejsce służy głównie zbieraniu informacji, które dotyczą bezpieczeństwa" - zaznaczył premier.

Podkreślił, że nowoczesne Centrum Dowodzenia w Legionowie na Euro 2012 będzie także służyło policji po mistrzostwach.

Szef rządu powiedział, że rozmawiał z policjantami ze wszystkich praktycznie krajów uczestniczących w Euro. "Mamy na bieżąco informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń, mamy za sobą także w jakimś sensie pierwszy dzień Euro, choć jeszcze niemeczowy - czyli otwarcie Stref Kibica w miastach, gdzie będą rozgrywane te imprezy - praktycznie bez zdarzeń" - zaznaczył.

Podkreślił, że w warszawskiej Strefie Kibica, gdzie w czwartek było najwięcej ludzi, liczba zdarzeń kryminalnych była "niższa niż zwykle takiego dnia". Szef rządu wyraził nadzieję, że ten stan "pokojowego i radosnego nastawienia wszystkich uczestników Euro 2012" zostanie utrzymany przez cały turniej.

"Rozmawiałem (...) z policjantami, którzy - daj Boże - nie będą musieli uczestniczyć w akcjach bezpośrednich, ale jakby co - jesteśmy dobrze przygotowani i proszę się nie niepokoić" - zapewnił.

Premier dziękował też wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach do Euro. "Jeszcze raz chciałbym wszystkim bez wyjątku podziękować, tym którzy zaangażowali się w to wielkie przedsięwzięcie, naszym poprzednikom, tym którzy wywalczyli Euro 2012, poprzednim ministrom sportu i urzędnikom państwowym, także z poprzednich ekip rządowych" - powiedział.

Tusk podkreślił, że pracujący przy organizacji mistrzostw, przy infrastrukturze "odwalili kawał dobrej roboty". "Najniższe ukłony dla tych tysięcy, bardzo często anonimowych, Polaków i nie tylko Polaków, którzy przyczynili się do tego, żeby dziś z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku otworzyć te mistrzostwa" - powiedział.

Premier po rozmowie z policjantami mówił, że są oni "mocno przejęci" zbliżającym się meczem otwarcia Polska - Grecja. "Oficer łącznikowy z Grecji nie chciał typować wyniku, wcale mu się nie dziwię, bo otoczony był jednak przez przeważające siły policyjne z naszego kraju" - żartował Tusk.

Szef rządu przyznał, że sam dużo by dał za "skromne 1-0" dla Polski w meczu z Grecją. "To będzie jeden z tych meczów, które będę przeżywał na pewno najbardziej w całym swoim życiu" - dodał.

Premier pytany był też, którzy politycy zagraniczni przyjadą podczas Euro do Polski. Tusk zaznaczył, że ta lista ciągle się zmienia. "Nie mamy już problemu z pojawiającą się wcześniej groźbą bojkotu, on zresztą nie miał dotyczyć nigdy Polski, ale szczęśliwie ten etap mamy za sobą" - zaznaczył.

Według premiera, przywódcy europejscy dobierają sobie ewentualne wyjazdy w zależności od tego, czy mecz ich interesuje, dotyczy, czy nie. Jak dodał, prawdopodobnie mecz Włochy-Hiszpania będzie obfitował w największą liczbę gości.

"Choć uprzedzali mnie wszyscy moi europejscy przyjaciele, że kryzys i taka napięta sytuacja ekonomiczna i polityczna w wielu ich krajach powoduje, że oni do końca nie są pewni, czy opinia publiczna im wybaczy, jeśli będą uczestniczyć jako kibice w meczach" - powiedział.

Podkreślił, że nie przewiduje żadnych rozmów politycznych podczas Euro. "Nie przewidujemy, bo tak się umówiliśmy z koleżankami i kolegami z Europy, (...) żadnych politycznych rozmów, m.in. dlatego, że sam prosiłem, aby wyraźnie rozdzielić politykę od sportu i tych dwóch porządków nie mieszać" - podkreślił. Będą za to - jak mówił - serdeczne spotkania związane z Euro.

Tusk odwiedził w piątek Centrum Dowodzenia razem z szefem MSW Jackiem Cichockim. Cichocki pytany przez dziennikarzy, czy denerwuje się o przebieg Euro, odparł: "Nie śpię spokojnie, muszę powiedzieć, (...) zresztą wszyscy komendanci poszczególnych służb, oficerowie, funkcjonariusze, jesteśmy zmobilizowani i tak spięci, jak zawsze przed takim zdaniem egzaminu".

Podkreślił, że pierwszy test przy otwarciu Stref Kibica wypadł bardzo dobrze. "Było piknikowo, spokojnie" - zaznaczył.

Policyjne Centrum Dowodzenia w podwarszawskim Legionowie podczas Euro będzie koordynowało działania związane z zabezpieczeniem turnieju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »