Reklama

Ponad 63 tys. gatunków może zniknąć

Najnowsza lista zagrożonych gatunków fauny i flory objęła aż 63 837 gatunków, czyli o dwa tysiące więcej niż poprzednio - alarmuje Międzynarodowy Związek Ochrony Przyrody (IUCN). Lista trafi na światową konferencję ws. zrównoważonego rozwoju Rio+20.

Reklama

Międzynarodowa konferencja w sprawie zrównoważonego rozwoju, tzw. Rio+20, odbywa się w Rio de Janeiro w dniach 20-22 czerwca.

Na liście zagrożonych gatunków (tzw. IUCN Red List) w trzech kategoriach: podatnych na wymarcie, zagrożonych wymarciem i krytycznie zagrożonych znalazło się w tym roku 41 proc. wszystkich płazów, 33 proc. gatunków koralowców tworzących rafy koralowe, 25 proc. ssaków i 13 proc. ptaków.

Według raportu największym zagrożeniem dla wymienionych gatunków jest utrata środowiska życia spowodowana urbanizacją i eksploatacją bogactw mineralnych.

W dokumencie wiele uwagi poświęca się wężom. Wiele ich gatunków jest zagrożonych, ponieważ poluje się na nie dla żywności, skóry, w celach medycznych, a także by trzymać je jako domowe zwierzątka. Z drugiej strony "paradoksalnie przekształcanie tropikalnych lasów w plantacje - choć zdziesiątkowało wiele gatunków zwierząt - niektórym wężom służy dobrze, dlatego handel tymi zwierzętami w dużej części pochodzi właśnie z dużych plantacji we wschodniej Azji" - cytuje BBC Craiga Hiltona-Taylora, członka grupy eksperckiej, która opracowała listę zagrożonych gatunków.

Wśród nich jest nie tylko największy z jadowitych węży, kobra królewska, ale i zamieszkujący Birmę gatunek czarnowłosych małp z charakterystycznym zadartym nosem. Jest to gatunek tak rzadki, że zdołano go sfotografować tylko za pomocą aparatów pułapek, a następnie odtworzyć jego wygląd komputerowo.

Na zaktualizowanej "czerwonej liście" figurują rośliny, które intensywnie zbierano do celów medycznych, w tym dwie odmiany szafranu indyjskiego (kurkumy) oraz jedna imbiru. Sto gatunków amazońskich ptaków przesunięto do wyższej lub najwyższej kategorii zagrożenia.

Szczyt Rio+20 nie dotyczy bezpośrednio ochrony przyrody, lecz zrównoważonego rozwoju, będącego antytezą rabunkowej gospodarki. Z tego powodu IUCN uwypukla znaczenie tzw. naturalnego kapitału, czyli lasów, wód, roślin i zwierząt, których wartość nie zawsze daje się przełożyć na pieniądze - zaznacza BBC.

Na przykład korzyści dla globalnej gospodarki wynikające z zapylania roślin przez pszczoły i niektóre inne zwierzęta, np. nietoperze czy ptaki, oceniane są na 200 mld USD rocznie. Tymczasem liczba zwierząt zapylających, zwłaszcza pszczół, bardzo wyraźnie spada.

Jednym z głównych wątków spotkania Rio+20 jest tzw. zielona gospodarka, która korzysta z dobrodziejstw przyrody w sposób, który jej nie zagraża.

Według informacji na stronie UICN opracowywana przez tę organizację lista zagrożonych gatunków jest uznawana za najbardziej wyczerpujące i obiektywne narzędzie służące ocenie statusu gatunków roślin i zwierząt.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
1°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama