W przypadającą 17 października setną rocznicę urodzin Albino Lucianiego, papieża Jana Pawła I, postulator jego procesu beatyfikacyjnego złoży opracowanie mające na celu wykazanie heroiczności cnót kandydata na ołtarze.
Bp Enrico Dal Covolo, który jest także rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego zapowiedział, że w pierwszym tomie znajdą się świadectwa osób znających kandydata na ołtarze, w drugim zaś historyczne opracowanie jego sylwetki.
Positio będzie podstawą dyskusji ekspertów i członków Kongregacji. Jeśli ich opinie będą pozytywne, czego bp Dal Covolo jest pewny, wówczas papież zgodzi się na publikację dekretu o heroiczności cnót Jana Pawła I i przyznanie mu tytułu „czcigodny sługa Boży”.
Do beatyfikacji potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem. Może się nim stać przypadek niewytłumaczalnego wyleczenia mężczyzny z Apulii z guza nowotworowego.
Albino Luciani (1912-78) był w latach 1958-69 ordynariuszem diecezji Vittorio Veneto, a następnie patriarchą Wenecji i (od 1973 r.) kardynałem. 26 sierpnia 1978 r. został wybrany papieżem i przyjął imię Jana Pawła I. Zwano go papieżem uśmiechu. Zmarł nagle po zaledwie 33 dniach pontyfikatu, 28 września 1978 r.
Włoski watykanista Andrea Tornielli ujawnia w portalu Vatican Insider, że wybrano już także domniemany cud za wstawiennictwem sługi Bożego papieża Pawła VI (1963-78). Chodzi o uzdrowienie nienarodzonego dziecka. Tornielli przypuszcza, że mogłoby dojść do wspólnej beatyfikacji Jana Pawła I i Pawła VI, gdyż oba procesy przebiegają pomyślnie.
Według watykanisty, nie ma natomiast jeszcze decyzji o tym, jaki domniemany cud wybrać do zbadania w najbardziej zaawansowanym procesie - sługi Bożego papieża Piusa XII (1939-58), którego heroiczność cnót została już ogłoszona w 2010 r.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.