"Jesteśmy dzisiaj jakby na pogrzebie tych, którzy nie mieli pogrzebu"
Przy pomniku Martyrologii Polaków na Kresach na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu odbyły się 11 lipca obchody 69. rocznicy Rzezi Wołyńskiej i ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
– Jesteśmy dzisiaj jakby na pogrzebie. Pogrzebie tych, którzy nie mieli pogrzebu – mówił ks. prałat Stanisław Czenczek. Przypomniał, że wielu zamordowanych zostało pozbawionych prawa do godnego pochówku, które należy się każdemu człowiekowi. – Dlatego naszą modlitwą chcemy odprawić ten symboliczny pogrzeb. Prośmy Pana Boga, aby pobłogosławił te wszystkie miejsca, gdzie spoczywają ofiary tych straszliwych mordów – powiedział.
Przywołując wspomnienia swojej babci wiceprezydent Przemyśla Grzegorz Hayder zauważył, że lata międzywojenne były okresem radosnego współżycia między nacjami, które wtedy zamieszkiwały te tereny. – I należałoby sobie zadać pytanie, dlaczego brat zabijał brata? Historia pokazała, że na nienawiści budować się nie da. Da się budować zawsze na prawdzie – powiedział.
Wyraził pragnienie, żeby w przyszłym roku uroczystości upamiętniające 70. rocznicę „Krwawej Niedzieli” zostały zorganizowane wspólnie z urzędem miejskim i odbyły się na większą skalę.
Stwierdził, że skoro Parlament jest głuchy na głosy o ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Pomordowanym na Wołyniu, to pozostaje zebranie 100 tys. podpisów i zgłoszenie projektu ustawy. – Może trzeba podjąć taką inicjatywę i pokazać rządzącym, że pamięć i prawda jest w tym wszystkim najważniejsza – powiedział.
11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem Rzezi Wołyńskiej. Podczas rzezi zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12 tys., a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.