Reklama

Mistrz Zakonu Maltańskiego w Moskwie

To pierwsza po ponad 200 latach wizyta głowy najstarszego katolickiego zakonu rycerskiego w Rosji.

Reklama

Fra’ Mathew Festing – wraz z ministrem kultury Rosji Władimirem Miedinskim – uczestniczył w otwarciu wystawy „Skarby Zakonu Maltańskiego”. Przy okazji rozmawiano o  „rozszerzeniu współpracy politycznej z Rosją w sytuacji, gdy dotychczas stosunki dyplomatyczne utrzymywane są na szczeblu misji specjalnej”, poinformowano w biuletynie Zakonu. Podczas pobytu w Rosji wielki mistrz spotkał się z przedstawicielami życia politycznego i kulturalnego Rosji i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Przyjął go również patriarcha moskiewski Cyryl.

Wystawę, poświęconą skarbom Zakonu, otwarto na Kremlu z okazji 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rosją a Zakonem Maltańskim. Zgromadzono na niej ponad 200 eksponatów z 14 muzeów świata, obrazujących ponad 960 lat historii tego najstarszego zakonu rycerskiego i jednej z najstarszych organizacji cywilizacji łacińskiej.

Wspólna historia Zakonu i Rosji sięga końca XVIII w. W 1797 r. car Paweł I założył pierwszy Wielki Przeorat na terenie Rosji i wkrótce potem objął godność protektora. Po wypędzeniu Zakonu z Malty przez Napoleona w 1798 r. car przejął „de facto” sprawy urzędowe Zakonu i kierował nim do 1800 r., do czego formalnie nie miał uprawnień, jako że nie był katolikiem. Po jego śmierci car Aleksander I zwrócił godność wielkiego mistrza Zakonowi, czytamy w informatorze Zakonu Maltańskiego. Po kilkudziesięciu latach błąkania się po południowych rejonach Włoch i Sycylii w 1834 r. rycerze maltańscy znaleźli stałą siedzibę w Rzymie.

Zgodnie ze swą dewizą: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum” (Obrona wiary i służba ubogim) Suwerenny Rycerski [lub Wojskowy] Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodosu i Malty skupia się dziś przede wszystkim na działalności charytatywnej i udzielaniu pomocy humanitarnej i lekarskiej. Działa na tym polu w ponad 120 krajach. Główne dziedziny ich zaangażowania to opieka nad ludźmi starymi i chorymi, pomoc przy organizowaniu pielgrzymek (np. niepełnosprawnych), służby ratunkowe, a także udział w międzynarodowych misjach na terenach ogarniętych katastrofami i pomoc w odbudowie.

Zakon utrzymuje również stosunki dyplomatyczne z innymi państwami – obecnie jest ich ponad sto oraz ma status stałego obserwatora przy ONZ, w Komisji Europejskiej i 17 innych organizacjach międzynarodowych. Stosunki z Rosją utrzymuje od 1992 roku na szczeblu misji specjalnej. Wieki mistrz Fra' Matthew Festing pełni swój urząd od 11 marca 2008 r.

Dużą aktywność przejawiają polscy kawalerowie i damy maltańskie, zwłaszcza od wznowienia działalności w naszym kraju w 1991 r. (wcześniej polska gałąź Zakonu była obecna na emigracji). Obecnie na Ukrainie przebywa misja medyczna Kawalerów Maltańskich kierowana przez kapelana polskich maltańczyków, ks. prał. Henryka Błaszczyka. W 20-osobowej grupie jest ośmiu lekarzy. Do końca lipca będą oni prowadzić bezpłatne badania wśród miejscowej ludności, m.in. na odporność na antybiotyki i udzielać bezpłatnych porad. .Jest to już czwarta misja humanitarna polskiej gałęzi Zakonu w krajach „postsowieckich” Poprzednie prowadzono w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i Mołdawii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
6°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama