To pierwsza po ponad 200 latach wizyta głowy najstarszego katolickiego zakonu rycerskiego w Rosji.
Fra’ Mathew Festing – wraz z ministrem kultury Rosji Władimirem Miedinskim – uczestniczył w otwarciu wystawy „Skarby Zakonu Maltańskiego”. Przy okazji rozmawiano o „rozszerzeniu współpracy politycznej z Rosją w sytuacji, gdy dotychczas stosunki dyplomatyczne utrzymywane są na szczeblu misji specjalnej”, poinformowano w biuletynie Zakonu. Podczas pobytu w Rosji wielki mistrz spotkał się z przedstawicielami życia politycznego i kulturalnego Rosji i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Przyjął go również patriarcha moskiewski Cyryl.
Wystawę, poświęconą skarbom Zakonu, otwarto na Kremlu z okazji 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rosją a Zakonem Maltańskim. Zgromadzono na niej ponad 200 eksponatów z 14 muzeów świata, obrazujących ponad 960 lat historii tego najstarszego zakonu rycerskiego i jednej z najstarszych organizacji cywilizacji łacińskiej.
Wspólna historia Zakonu i Rosji sięga końca XVIII w. W 1797 r. car Paweł I założył pierwszy Wielki Przeorat na terenie Rosji i wkrótce potem objął godność protektora. Po wypędzeniu Zakonu z Malty przez Napoleona w 1798 r. car przejął „de facto” sprawy urzędowe Zakonu i kierował nim do 1800 r., do czego formalnie nie miał uprawnień, jako że nie był katolikiem. Po jego śmierci car Aleksander I zwrócił godność wielkiego mistrza Zakonowi, czytamy w informatorze Zakonu Maltańskiego. Po kilkudziesięciu latach błąkania się po południowych rejonach Włoch i Sycylii w 1834 r. rycerze maltańscy znaleźli stałą siedzibę w Rzymie.
Zgodnie ze swą dewizą: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum” (Obrona wiary i służba ubogim) Suwerenny Rycerski [lub Wojskowy] Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodosu i Malty skupia się dziś przede wszystkim na działalności charytatywnej i udzielaniu pomocy humanitarnej i lekarskiej. Działa na tym polu w ponad 120 krajach. Główne dziedziny ich zaangażowania to opieka nad ludźmi starymi i chorymi, pomoc przy organizowaniu pielgrzymek (np. niepełnosprawnych), służby ratunkowe, a także udział w międzynarodowych misjach na terenach ogarniętych katastrofami i pomoc w odbudowie.
Zakon utrzymuje również stosunki dyplomatyczne z innymi państwami – obecnie jest ich ponad sto oraz ma status stałego obserwatora przy ONZ, w Komisji Europejskiej i 17 innych organizacjach międzynarodowych. Stosunki z Rosją utrzymuje od 1992 roku na szczeblu misji specjalnej. Wieki mistrz Fra' Matthew Festing pełni swój urząd od 11 marca 2008 r.
Dużą aktywność przejawiają polscy kawalerowie i damy maltańskie, zwłaszcza od wznowienia działalności w naszym kraju w 1991 r. (wcześniej polska gałąź Zakonu była obecna na emigracji). Obecnie na Ukrainie przebywa misja medyczna Kawalerów Maltańskich kierowana przez kapelana polskich maltańczyków, ks. prał. Henryka Błaszczyka. W 20-osobowej grupie jest ośmiu lekarzy. Do końca lipca będą oni prowadzić bezpłatne badania wśród miejscowej ludności, m.in. na odporność na antybiotyki i udzielać bezpłatnych porad. .Jest to już czwarta misja humanitarna polskiej gałęzi Zakonu w krajach „postsowieckich” Poprzednie prowadzono w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i Mołdawii.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.