Międzynarodowy Kongres Pueri Cantores zakończył się w hiszpańskiej Granadzie. Wzięło w nim udział 3 tys. młodych śpiewaków od 6. roku życia, należących do 80 chórów z 18 krajów świata, w tym z Polski. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zgromadzić w jedno”.
Przez kilka dni na ulicach Granady można było zobaczyć małych chórzystów m. in. z Francji, Niemiec, Włoch, Korei i Polski. Oprócz koncertów mieli czas, by zwiedzić miasto, a szczególnie arabską Alhambrę. Wszystkie chóry wzięły też udział w specjalnej modlitwie o pokój. Szczególnie uroczysty charakter miała Msza na zakończenie kongresu, której przewodniczył w miejscowej katedrze abp Javier Martínez. „Śpiewając wszyscy razem te same pieśni, ten sam tekst, dziękując za przyjście i za dar Chrystusa dla nas, doświadczamy na pierwszym miejscu rzeczywistości bardzo głębokiej, jednego z owoców odkupieńczego dzieła Chrystusa w nas: wszyscy jesteśmy jednym ludem, ludem Bożym; jedną rodziną, rodziną dzieci Bożych; co więcej, jednym ciałem, ciałem Chrystusa” – podkreślił w homilii abp Martínez. Na koniec 3000 pueri cantores zaśpiewało razem „Alleluja” Haendla, co wywarło niezapomniane wrażenie na obecnych.
Polskę reprezentowało kilka chórów: Poznański Chór Katedralny, który wziął udział w prestiżowym koncercie galowym podczas kongresu w Granadzie, Pueri Cantores Tarnovienses z Tarnowa, Chór Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie Pueri Cantores Cracovienses, Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Chór Puellae Cantantes Plocenses z Płocka.
Warto zauważyć, że przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores jest Polak, ks. Robert Tyrała z Akademii Muzycznej w Krakowie. Kolejne kongresy odbędą się w Waszyngtonie (2013) i w Paryżu (2014).
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.