Międzynarodowy Kongres Pueri Cantores zakończył się w hiszpańskiej Granadzie. Wzięło w nim udział 3 tys. młodych śpiewaków od 6. roku życia, należących do 80 chórów z 18 krajów świata, w tym z Polski. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zgromadzić w jedno”.
Przez kilka dni na ulicach Granady można było zobaczyć małych chórzystów m. in. z Francji, Niemiec, Włoch, Korei i Polski. Oprócz koncertów mieli czas, by zwiedzić miasto, a szczególnie arabską Alhambrę. Wszystkie chóry wzięły też udział w specjalnej modlitwie o pokój. Szczególnie uroczysty charakter miała Msza na zakończenie kongresu, której przewodniczył w miejscowej katedrze abp Javier Martínez. „Śpiewając wszyscy razem te same pieśni, ten sam tekst, dziękując za przyjście i za dar Chrystusa dla nas, doświadczamy na pierwszym miejscu rzeczywistości bardzo głębokiej, jednego z owoców odkupieńczego dzieła Chrystusa w nas: wszyscy jesteśmy jednym ludem, ludem Bożym; jedną rodziną, rodziną dzieci Bożych; co więcej, jednym ciałem, ciałem Chrystusa” – podkreślił w homilii abp Martínez. Na koniec 3000 pueri cantores zaśpiewało razem „Alleluja” Haendla, co wywarło niezapomniane wrażenie na obecnych.
Polskę reprezentowało kilka chórów: Poznański Chór Katedralny, który wziął udział w prestiżowym koncercie galowym podczas kongresu w Granadzie, Pueri Cantores Tarnovienses z Tarnowa, Chór Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie Pueri Cantores Cracovienses, Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Chór Puellae Cantantes Plocenses z Płocka.
Warto zauważyć, że przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores jest Polak, ks. Robert Tyrała z Akademii Muzycznej w Krakowie. Kolejne kongresy odbędą się w Waszyngtonie (2013) i w Paryżu (2014).
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.