Watykan czeka na oficjalne stanowisko

Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości opublikowany dziś komunikat z zakończonej w sobotę 14 lipca kapituły generalnej Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, uważając że jest on jego dokumentem wewnętrznym i oczekując na oficjalne stanowisko, by kontynuować dialog lefebrystów z Papieską Komisją „Eccelsia Dei”.

Komunikat tej treści opublikowało dziś watykańskie Biuro Prasowe.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaznacza, że komunikat z kapituły generalnej jest przede wszystkim wewnętrznym dokumentem Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, który ma służyć studium i dyskusji jego członków. „Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości tę deklarację, oczekując jednak od Bractwa Kapłańskiego zapowiadanego komunikatu oficjalnego, aby kontynuować dialog między Bractwem a Komisją «Eccelsia Dei»” – czytamy w watykańskim oświadczeniu.

Opublikowany na stronach internetowych Bractwa Kapłańskiego komunikat z jego kapituły generalnej zawiera obok dziękczynienia Bogu za 42 lata istnienia „pośród Kościoła przeżywającego kryzys i świata oddalającego się coraz bardziej od Boga i Jego prawa” także stwierdzenie, iż określiła ona „niezbędne warunki ewentualnego uregulowania kanonicznego” swego statusu w Kościele. Postanowiono, że w takim przypadku wcześniej zostanie w tej sprawie zwołana nadzwyczajna kapituła. Jednocześnie przypomniano, że obowiązkiem Bractwa jest wyznawanie wiary katolickiej w całej jej „czystości i integralności” z determinacją odpowiednią do nieustannych ataków, jakim ta wiara jest dziś poddawana.

W komunikacie lefebrystów zawarte jest „wyznanie wiary w Kościół rzymskokatolicki, jedyny utworzony przez Naszego Pana Jezusa Chrystusa, poza którym nie ma zbawienia i nie można znaleźć środków do niego prowadzących”. Podkreślono monarchiczny ustrój Kościoła, na którego czele stoi papież. Odnosząc się do nauczania Soboru Watykańskiego II i wypływających z niego reform, wskazano, że zawarte w nim nowości naznaczone są błędami. W odniesieniu do nich lefebryści kierują się „nieprzerwanym Magisterium” Kościoła. Oczekują oni na poważną i otwartą debatę, która mogłaby doprowadzić do powrotu władz Kościoła do Tradycji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LEFEBRYŚCI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »