Wolontariusze zachęcają dzieci do poznawania świata

Wolontariusze z innych krajów prowadzą latem zajęcia w warszawskich domach dziecka i na oddziałach szpitalnych. Zachęcają dzieci do poznawania świata prezentując im swoją kulturę, zapraszając do wspólnej zabawy.

Zajęcia są zorganizowane w ramach projekt KIDS, którego inicjatorem jest Komitet Lokalny AIESEC UW. Prowadzi je siedmiu wolontariuszy z Iranu, Indonezji, Wietnamu, Bułgarii, Tajwanu, Chin i Egiptu. Pokazują dzieciom swoją kulturę oraz zachęcają do nauki języków obcych. Zajęcia rozpoczęły się w połowie lipca i potrwają do końca sierpnia.

"Takie projekty są potrzebne. Dużym plusem jest personalna integracja z obcymi kulturami. Na przykład dzieciaki nie miały pojęcia, że ktoś z innego kraju, może nie jeść jakiegoś określonego mięsa, pościć w Ramadan albo że zamiast widelca używa pałeczek" - powiedziała Judyta Kowalska, wychowawca z Domu Dziecka nr 3 "Koło", który bierze udział w projekcie.

Dzieci były zafascynowane już samymi imionami wolontariuszy - Ha, Muhammed, Dimas, Ding, Foad czy Wei - brzmiały dla nich obco. Z zaciekawieniem oglądały zdjęcia przywiezione przez wolontariusza z Iranu, smakowały tajwańskich słodyczy. Próbowały też nakarmić wolontariuszy pałeczkami. Były integracyjne zabawy, nauka pisania po chińsku. Dzieci próbowały też nauczyć wolontariuszy kilku prostych zdań po polsku.

"Mają możliwość zadawania im pytań dotyczących tego, co ich interesuje. Ta wiedza nie jest narzucona, ona wynika z fascynacji drugą osobą" - powiedziała Kowalska.

"Nie spodziewałam się, że dzieci tak szybko przełamią barierę językową i podłapią angielskie słowa, aby używać ich potem do komunikacji ze swoimi nowymi znajomymi" - dodała.

Jedna z koordynatorek projektu Aleksandra Zalewska wyjaśniała, że zajęcia mają umożliwić podróżowanie dzieciom, które nie mogą wyjechać w te wakacje za granicę, np. z powodu choroby lub z innych niezależnych od nich przyczyn.

"Chcemy zachęcić je do przekraczania granic świata. Obudzić w nich chęć poznawania tego, co może wydać im się zaskakujące w ludziach z innych regionów Ziemi. Także pokazać im, jak ważna dzisiaj jest umiejętność posługiwania się językiem obcym" - wyjaśniała..

W organizację projektu zaangażowały się warszawskie domy dziecka (m.in. imienia Janusza Korczaka, "Koło" przy ulicy Dalibora, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek "Nasz Dom") i szpitale (Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, szpital przy ul. Litewskiej i Działdowskiej). Szkolenia przygotowujące wolontariuszy do prowadzenia zajęć zorganizowała Fundacja "Dalej", "Platforma Równych Szans", "Mam prawo" oraz szkoła języków obcych "St. Patrick".

AIESEC jest międzynarodową organizacją studencką, która swoje odziały ma także w kilku miastach Polski. Działa w 107 krajach, prowadząc wymianę studentów, biorących udział w projektach, organizowanych przez poszczególne komitety. Działania AIESEC mają na celu m.in. doprowadzenie do globalnego zrozumienia kulturowego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
14°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
wiecej »