"Wygląda to jak wojna, nie wiemy co robić”

Nakaz użycia broni wobec uczestników zamieszek w indyjskim stanie Assam otrzymały tamtejsze siły bezpieczeństwa. Trwają tam starcia ludności tubylczej, głównie z plemienia Bodo, z osadnikami muzułmańskimi z Bengalu Zachodniego i Bangladeszu.

Spowodowały one już śmierć przynajmniej 32 osób, a ponad 170 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy. „Wygląda to jak wojna, sami nie wiemy co robić” – powiedziała Jana Basumatary, świecka odpowiedzialna za katolicką wspólnotę w ogarniętym walkami dystrykcie Kokhrajhar. Zamieszki rozpoczęły się kilka dni temu od zabicia czterech tubylców, o co posądzono muzułmańskich osadników.

Katolicka liderka mówi o panującej panice, która sprawiła, że wielu ludzi musiało uciekać i schroniło się w prowizorycznych obozach. „Podejmujemy wszystkie możliwe środki ostrożności. Kobiety i dzieci chronią się w nocy w naszej parafii, a mężczyźni trzymają wartę na zewnątrz” – wyjaśnia Basumatary.

Wobec powyższej sytuacji w dystryktach Kokhrajhar, Chirang, Dhubri i Bongaigaon episkopat Indii wystosował apel o zachowanie pokoju w regionie. Biskupi podkreślają swój ból z powodu aktów przemocy i wzywają do poszukiwania dróg dalszego współistnienia wszystkich grup etnicznych w duchu miłości i braterstwa. Duchowni wyrażają także solidarność z rodzinami, które straciły bliskich w zamieszkach, a także z wszystkimi poszkodowanymi, zwłaszcza zmuszonymi do ucieczki. Zapewnili też, że Kościół będzie szukał, we współpracy z administracją stanową i organizacjami pozarządowymi, wszystkich możliwych dróg pomocy poszkodowanym. Będzie także dążył do przywrócenia pokoju i normalności na obszarach objętych zamieszkami.

W związku z dużym napływem muzułmanów na tereny zajmowane przez plemię Bodo ludność tubylcza stała się w tej chwili mniejszością. Muzułmanie przejęli znaczną część ich ziemi za zgodą miejscowych władz. Ludność rdzenna jest marginalizowana i pogrąża się w ubóstwie. Ok. 70 proc. rodzin nie ma już w ogóle ziemi, chociaż ponad 90 proc. utrzymuje się z rolnictwa. Wcześniej posiadane przez Bodo małe działki były podstawą ich utrzymania. Dziś hinduscy tubylcy coraz częściej cierpią głód.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
wiecej »