Reklama

Warszawa: Dzień Pamięci Starówki

Złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy znajdującym się na Starym Mieście głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki podczas Powstania Warszawskiego uczczono w poniedziałek Dzień Pamięci Starówki.

Reklama

Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Śródmieścia. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.

Uroczystości rozpoczęły się już wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze złożono na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Następnie odbyła się msza św. w archikatedrze św. Jana.

Główne uroczystości miały miejsce przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, gdzie wystawiono posterunek wojskowy, a wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy. Później głos zabrał burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski.

"Kolejny raz spotykamy się w tym wyjątkowym dniu, żeby wspomnieć jedną z największych masakr powstańczych - wybuch czołgu-pułapki. Stało się już naszą lokalną śródmiejska tradycją, że co roku bez względu na pogodę spotykamy się, by oddać hołd tym, którzy zginęli za wolność naszego miasta i naszego państwa. I tym, którzy umierali po to, abyśmy mogli dziś odegrać polski hymn i aby na maszcie łopotała biało-czerwona flaga" - mówił burmistrz.

Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta Krzysztof Górski podkreślił, że uroczystością tą zebrani pragną oddać hołd poległym powstańcom i mieszkańcom, którzy walczyli na Starym i Nowym Mieście. "Na Starówce twierdzą był każdy próg. Ta najstarsza, stanowiąca serce Warszawy dzielnica stała się właśnie twierdzą, gdzie zażarta walka toczyła się o każdy budynek. I spośród setek lat w historii dzielnicy jej mieszkańcy wybrali właśnie ten dzień jako Dzień Pamięci Starówki. 13 sierpnia symbolizuje bowiem jedność mieszkańców i żołnierzy powstania" - zaznaczył Górski.

Na zakończenie uroczystości proboszcz archikatedry św. Jana ks. kan. Bogdan Bartołd odczytał tzw. modlitwę Bonawentury, czyli wiersz "Modlitwa" Jana Bonawentury Romockiego ps. Bonawentura, harcerza i żołnierza AK, poległego w Powstaniu Warszawskim. Później przedstawiciele m.in. władz samorządowych i organizacji kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem-głazem.

Jako zwieńczenie uroczystości na pl. Zamkowym zaplanowano koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wykonującego wiązankę pieśni patriotycznych i powstańczych oraz prezentację fragmentów przedstawienia "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reż. Jerzego Bielunasa, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego. Prowadzenie i narracja Emilian Kamiński. (PAP)

akn/ abe/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama