W poniedziałek 13 sierpnia zmarł nagle ks. prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Miał 55 lat. W maju świętował 30. rocznicę święceń kapłańskich.
Był cenionym teologiem-pastoralistą, członkiem komisji teologicznej przy Polskiej Akademii Nauk oraz konsultorem Rady Naukowej Episkopatu Polski. Pogrzeb odbędzie się w piątek 17 sierpnia w Oławie.
Ks. Waldemar Irek urodził się 30 grudnia 1957 r. w Oławie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Oławie, w 1976 r. rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Zwieńczył je uzyskując tytuł magistra teologii oraz przyjmując z rąk kard. Henryka Gulbinowicza święcenia kapłańskie 22 maja 1982 r. Posługiwał jako wikariusz i katecheta w Strzegomiu. Pracował w Wydawnictwie TUM Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. Następnie podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1990 r. uzyskał doktoratem z teologii fundamentalnej na podstawie pracy „Możliwość aplikacji społecznej zasady pomocniczości do rzeczywistości eklezjalnej", której promotorem był kard. prof. Stanisław Nagy.
Prowadził ćwiczenia z homiletyki i wykłady z: metodologii, filozofii społecznej, teologii pastoralnej, teologii społecznej, wprowadzenia w chrześcijaństwo, wprowadzenia do teologii i etyki na PWT we Wrocławiu. Miał także zajęcia z filozofii społecznej na Politechnice Wrocławskiej oraz z historii filozofii i etyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku Akademickim we Wrocławiu i współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.
W 1991 r. został kapelanem Garnizonu Wojska Polskiego we Wrocławiu i dziekanem Śląskiego Okręgu Wojskowego. Funkcję tę pełnił do 1994 r., będąc także redaktorem pisma wojskowego „Nasza Służba”. Od 1995 do 2007 r. pełnił posługę proboszcza parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. W 2003 r. został mianowany Kapelanem Honorowym Ojca Świętego. W tym samym roku przeprowadził kolokwium habilitacyjne na podstawie dorobku naukowego i pracy „Oświecenie poprawione. Przezwyciężenie błędu antropologicznego (CA 17). Droga rekonstrukcji społecznej”.
Był konsultorem Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Komisji Teologicznej przy Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej Episkopatu Polski.
Od 1 września 2007 r. pełnił funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a w 2010 r. rozpoczął drugą kadencję jako Rektor PWT. W tym samym roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. Był autorem wielu publikacji z zakresu filozofii i etyki społecznej oraz teologii pastoralnej, m.in.: „Oświecenie poprawione”, „Społeczność w świetle rozumu i wiary”, „Budowanie Kościoła”, „Godność i geniusz kobiety w optyce Jana Pawła II”, „Praca – zawód i powołanie”, „Koniec czy początek. Szkice o godnym starzeniu się i umieraniu”.
Zmarł nagle 13 sierpnia br. Jak poinformował KAI rektorat PWT we Wrocławiu, przyczyną śmierci była prawdopodobnie choroba serca. Pogrzeb odbędzie się 17 sierpnia w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, gdzie zmarły był przez 12 lat proboszczem. Początek Mszy św. o godz. 11.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.