W polityczną awanturę przekształciła się we Włoszech polemika między środowiskami kościelnymi a burmistrzem Neapolu, który wymyślił dość osobliwą formę walki z prostytucją.
We Włoszech, wedle prawa, domy puliczne istnieć nie mogą. Tymczasem burmistrz Neapolu zaproponował utworzenie w stolicy południowych Włoch ...legalnych domów publicznych.
Pierwsza zaprotestowała włoska Wspólnota im. Jana XXIII od 30 lat walcząca ze współczesnym niewolnictwem i pomagająca ofiarom prostytucji. Zażądała ona wprost dymisji burmistrza. Jako następny głos zabrał arcybiskup Neapolu, który uznał inicjatywę ambitnego samorządowca za poszukiwanie medialnego rozgłosu w sezonie ogórkowym. Kard. Crescenzio Sepe zwrócił uwagę na dziesiątki innych problemów społecznych, z jakimi zmaga się Neapol, na co, jak stwierdził, trzeba „mieć oczy otwarte, a nie pozwalać ponosić się błahostkom”. Stwierdził, że bardziej potrzebne są tu działania resocjalizacyjne, niż legalizacja prostytucji.
Słowa te burmistrz Luigi De Magistris uznał za obraźliwy atak na siebie i zasugerował jego polityczny podtekst. Purpurata poparła z kolei Katolicka Unia Prasy Włoskiej wskazując, że duchowny wypowiedział się jako człowiek Kościoła po stronie wartości chrześcijańskich i ludzkich. Podobne zdanie wyraził znany włoski polityk Rocco Buttiglione, zwracając przy tym uwagę na nieadekwatny, agresywny ton burmistrza. Z kolei dziennik Avvenire uznał histeryczną polemikę burmistrza Neapolu za „podwójny samobój”. De Migistris „powinien zdać sobie sprawę, że w ten sposób traci poczucie rzeczywistości, a po trosze i twarz” – napisał katolicki dziennik.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).
Czy nowy rząd w Berlinie ma pomysł na problem migracyjny, który Niemcy sami stworzyli?
Chcemy ustalić wszystkie ofiary tej dramatycznej nocy z 1945 r. i dokonać godnego pochówku.
To odwet za niedzielny atak Huti na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie.
"Pewne jest tylko to, że "wybrany zostanie mężczyzna i katolik".