Pod hasłem: „Czuwamy – 30 lat pielgrzymowania” na Jasnej Górze trwa jubileuszowe spotkanie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Pielgrzymka jest okazją do modlitwy w intencji całego ruchu harcerskiego w Polsce, podziękowaniem za życie, służbę i troskę o tożsamość harcerską w naszej Ojczyźnie tych druhen i druhów, którzy tworzyli harcerstwo „niepokorne” w trudnych latach ‘80. Trzydniowy zjazd jest także inauguracją nowego roku pracy w drużynach i zastępach.
Pielgrzymka jest również wypełnieniem zobowiązań podjętych na Jasnej Górze przez poprzedników – powiedział ks. hm Kazimierz Chudzicki, naczelny kapelan ZHR: „30 lat temu na Jasnej Górze spotkały się kręgi instruktorskie Andrzeja Małkowskiego, które wydały ostatni apel, prosząc o trzy rzeczy: byśmy zachowywali prawo harcerskie, byśmy go nie zmieniali, byśmy byli braćmi dla siebie oraz byśmy w każdej sytuacji byli harcerzami i harcerkami. To przesłanie nas zobowiązuje i chcemy je dzisiaj tu u stóp Matki Bożej potwierdzić”.
W ramach 30. pielgrzymki harcerzy dziś na Jasnej Górze odbędzie się nadzwyczajny zjazd Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Przyjęty zostanie roczny program pracy, w którym najważniejszymi są: 100-lecie urodzin bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, oraz 100-lecie ślubu Andrzeja i Olgi Małkowskich, twórców harcerstwa w Polsce.
W kraju do ZHR należy ok. 15 tys. dziewcząt i chłopców.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.