Kryzys gospodarczy, prawa człowieka, wolność religijna, dialog ekumeniczny i religijny – to tematy, które podejmuje Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Protestanckich Europy (CCPE). Reprezentanci ponad stu luterańskich, reformowanych, metodystycznych i innych wspólnot odwołujących się do reformacji obradują w dniach 20-26 września we Florencji.
„Europa przechodzi dogłębny kryzys tożsamości – stwierdził na rozpoczęcie obrad przewodniczący Wspólnoty, pastor Thomas Wipf. – W tym kontekście Kościoły protestanckie pragną przyczynić się do promowania sprawiedliwości i budowania solidarnej przyszłości”.
Jednym z głównych tematów debaty jest ekumenizm i jego protestancka wizja streszczona w formule „jedności pojednanej różnorodności”. Dialog na tym polu prowadzony jest zwłaszcza z anglikanami, baptystami i prawosławnymi, m.in. gdy chodzi o wzajemne uznawanie chrztu.
Z kolei w relacjach z katolikami zapowiedziano rozpoczęcie w lutym przyszłego roku serii spotkań z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan na temat pojmowania Kościoła. Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Protestanckich Europy dyskutuje także nad wyzwaniem, jakim jest migrowanie wiernych na terenie Starego Kontynentu, oraz nad społecznym miejscem wspólnot stanowiących mniejszość w krajach takich, jak Włochy.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.