Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP na swym trzecim tegorocznym posiedzeniu, które odbyło się 6 października w Łodzi, dokonał wyboru nowych władz.
Biskupem Kościoła został ponownie wybrany ks. Marek Izdebski, natomiast prezesem synodu, czyli władzy ustawodawczej Kościoła, została po raz pierwszy w dziejach polskiego ewangelicyzmu reformowanego kobieta – Ewa Jóźwiak.
Bp Marek Izdebski urodził się w 1958 r. w Cieszynie w rodzinie luterańskiej. W latach 1977-1983 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jako student przystąpił do Kościoła ewangelicko-reformowanego. Na duchownego tego Kościoła został ordynowany 5 kwietnia 1987 r. Jeszcze na studiach rozpoczął pracę w parafii reformowanej w Bełchatowie, której został proboszczem w 1991 r. i pełni tę funkcję do dziś. W 2002 r. został wybrany, na 10-letnią kadencję, na biskupa Kościoła ewangelicko-reformowanego. Jest członkiem prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej.
Ewa Jóźwiak jest absolwentką ATK, przed laty pracowała jako dziennikarka w KAI. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach ewangelickich. Jej dziadkiem był słynny pastor i wielki polski patriota, ks. Jerzy Sachs, którego setna rocznica urodzin minęła w zeszłym roku. Od stycznia tego roku Ewa Jóźwiak jest redaktorką naczelną pisma „Jednota”, zasłużonego dla polskiej ekumenii i ewangelicyzmu. Będzie nadal pełnić tę funkcję obok kierowania Synodem. Zarówno bp Marek Izdebski jak i prezes Ewa Jóźwiak są znani w kręgach polskiej rodziny ekumenicznej jako ludzie bardzo zaangażowani w sprawę jedności chrześcijan.
Synod podczas obrad wprowadził również zmiany do “Regulaminu finansowego” Kościoła. Powodem przyjęcia zmian była nieskuteczność tego dokumentu w jego poprzednim brzmieniu, powodująca brak wpływów z niektórych parafii do kasy ogólnokościelnej i dostosowanie go do współczesnych warunków poprzez zwiększenie opodatkowania poszczególnych parafii względem Kościoła.
Kolejne i ostatnie w tym roku posiedzenie Synodu odbędzie się 8 grudnia i zostanie poświęcone dokończeniu drugiego czytania projektu nowelizacji Prawa Wewnętrznego oraz uchwaleniu budżetu Kościoła na 2013 r.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.