Na 34 rocznicę wyboru Jana Pawła II TVP proponuje nowe filmy o Ojcu Świętym
Telewizja Polska włączy się w obchody 34 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 14 października nada w programie 1 TVP całodzienną relację Dnia papieskiego, zaś 16 października 2012, godz. 14:20 w programie II wyemituje film „Nieznane życie Jana Pawła II” w reżyserii Krzysztofa Tadeja, ze scenariuszem Krzysztofa Tadeja i ks. Andrzeja Majewskiego. Przygotowano także wydawnictwa DVD poświęcone bł. Janowi Pawłowi II, pokazującymi Ojca Świętego, jakiego nie znamy.
Od 1 października br., dostępna jest nowa płyta DVD, wydana w ramach „Złotej kolekcji” dedykowanej Janowi Pawłowi II, z dwoma wyjątkowymi filmami dokumentalnymi,. Jest to „Nieznane życie Jana Pawła II” oraz „Tajemnica Jana Pawła II”. Autorem scenariusza i reżyserem obu filmów jest obok byłego kierownika Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego, ks. Andrzeja Majewskiego, Krzysztof Tadej, dziennikarz Telewizji Polskiej, który ma nieprawdopodobny dar docierania do niezwykle ciekawych rozmówców, również za Spiżową Bramą. Dzięki jego filmom i książkom (ukazały się cztery: „Świadkowie świętości”, „Blask świętości”, „Dar świętości” i „Jan Paweł II. Wspomnienia o człowieku, który zmienił świat” - piąta jest w trakcie pisania), zostały ocalone nie tylko interesujące, nieznane i niezwykłe fakty dotyczące Pontyfikatu Papieża Polaka.
„Tajemnica Jana Pawła II”, to wzruszający zapis rozmowy, jaką autor filmu przeprowadził z ks. prałatem Konradem Krajewskim, ceremoniarzem Ojca Świętego Jana Pawła II i obecnego papieża Benedykta XVI. Ks. prałat po raz pierwszy, przed kamerami telewizji publicznej, dzieli się wspomnieniami przejmującymi, także dramatycznymi, dotyczącymi naszego rodaka. Wspomina sytuacje, których świadkami było zaledwie kilka osób. Mówi m.in. o zachowaniu Ojca Św. w zakrystii, o jego pokornym cierpieniu o trudnych dniach, przed odejściem do Domu Ojca. Mówi o nim wzruszająco pięknie, z pokorą i oddaniem. W filmie wykorzystano unikatowe materiały filmowe, również zdjęcia z prywatnego archiwum ks. prałata Konrada Krajewskiego.
„Nieznane życie Jana Pawła II”, drugi z filmów zaproponowany przez Telewizję Polską, jest dokumentem, w którym wypowiadają się najbliżsi współpracownicy Papieża, m.in. prof. Renato Buzzonetti - osobisty lekarz, który towarzyszył Ojcu Świętemu podczas wszystkich pielgrzymek zagranicznych, Arturo Mari - znany fotograf watykański, pozostający w ciągłej dyspozycji Papieża, z którym podróżował i brał udział we wszystkich audiencjach, któremu
w obliczu śmierci, Papież powiedział: Dziękuję Ci Arturo, Grzegorz Gałązka, fotograf, który wykonał ponad milion zdjęć Jana Pawła II, w tym to, które posłużyło do obrazu beatyfikacyjnego, ks. abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni osobisty sekretarz Papieża, dla którego był po prostu Mieciem, czy też kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Po raz pierwszy, specjalnie dla tego filmu, wypowiedziała się niezwykle barwna postać, Franncesco Masella, opiekun apartamentów papieskich: pan domu, złota rączka, święty Piotr, jak nazywał go Ojciec Święty Jan Paweł II.
Na okładce płyty DVD zamieszczone zostało zdjęcie, którego autorem jest Tadeusz Matkowski, dziennikarz, publicysta i fotoreporter, mieszkającego od 1985 roku w Australii. Relacjonował on pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, a także pielgrzymki Papieża do Austrii, Tajlandii i Australii. Jego zdjęcia zamieszczane były na okładkach znanych zagranicznych tytułów prasowych, m.in.: Der Spiegel, The Economist. Współpracuje z TVP POLONIA. Zdjęcie na okładce- Jan Paweł II, wyciąga rękę przez okno samochodu, zapraszając nas, w domyśle, do odbycia podróży razem z nim, ma też swoją historię. Otóż, Papież będąc z pielgrzymką w Austrii, wychodził ze spotkania z chorymi. Ted Matkowski stał niedaleko. Ojciec Święty spojrzał na niego, wyciągnął rękę i powiedział: A Pan znowu w pracy? Pan znowu ciężko pracuje.
Płyty można nabyć w sklepie internetowym TVP www.sklep.tvp.pl oraz w sieciach Empik, Media Markt, Media Saturn, sklepach internetowych m.in. merlin.pl oraz w hipermarketach.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.