Stowarzyszenie św. Celestyna - organizacja zajmująca się pomocą ludziom niepełnosprawnym - zostało uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską. Wyróżnienie wręczono w poniedziałek w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Parlament Europejski ufundował Europejską Nagrodę Obywatelską w 2008 r., aby uhonorować Europejczyków zasłużonych w promowaniu lepszego zrozumienia i ściślejszej integracji obywateli i państw członkowskich. Nagroda przyznawana jest również ludziom i organizacjom ułatwiającym ponadnarodową współpracę w ramach Unii Europejskiej.
"To nagroda dla ludzi, którzy przyczynili się nie tyle do osiągania celów politycznych, jakie stawia sobie UE, co do realizacji celów zapisanych w Karcie Praw Podstawowych" - powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (PO).
Stowarzyszenie św. Celestyna, które swoją siedzibę ma w Mikoszowie (Dolnośląskie), zostało uhonorowane za szczególne zasługi w niesieniu pomocy i wsparcia osobom niepełnosprawnym.
Kwestor prezydium Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg podkreśliła, że jest to jedna z nielicznych europejskich placówek, która obejmuje kompleksową opieką ludzi cierpiących na schorzenia psychosomatyczne.
"W Mikoszowie dzieci i młodzież korzystają ze specjalistycznej opieki medycznej i psychologicznej. Mają możliwość kształcenia w grupach integracyjnych, rozwijania swoich umiejętności w ramach warsztatów terapii zajęciowej oraz uczestnictwa w programach aktywizacji zawodowej" - mówiła europosłanka.
Stowarzyszenie, które działa od 1991 r., współpracuje z uczelniami wyższymi z terenu całego kraju. Prowadzi również program wolontariatu dla młodzieży z Polski i kilku krajów Unii Europejskiej.
Odbierając wyróżnienie, prezes Stowarzyszenia Św. Celestyna Krystyna Kobel-Buys podkreśliła, że rozwój organizacji byłby niemożliwy, gdyby nie praca członków jej rodzin oraz licznego grona przyjaciół tej instytucji. Wpływ na kształt działalności organizacji miały doświadczenia podobnych placówek w Holandii.
Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego może nominować do nagrody jednego kandydata rocznie. Wśród pretendentów do Europejskiej Nagrody Obywatelskiej mogą znaleźć się zarówno indywidualni obywatele, jak i grupy, stowarzyszenia oraz organizacje.
Wśród wyróżnionych tą nagrodą w ubiegłych latach znaleźli się polscy laureaci, m.in.: Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Polska Akcja Humanitarna, Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Świętego Mikołaja.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.