Katastrofie w Smoleńsku towarzyszyła eksplozja – stwierdził prof. Piotr Witakowski z AGH w Krakowie podczas warszawskiej konferencji naukowej, poświęconej przyczynom tej tragedii. Jego zdaniem, w doszło do eksplozji w powietrzu, a upadek na ziemię nastąpił po wcześniejszym podziale samolotu na fragmenty.
Ustalenia Witakowskiego potwierdza prof. Chris Ciszewski z University of Georgia. Doszedł on do wniosku, że rozrzut szczątków samolotu nie był zgodny z oczekiwaniami jak dla przypadku zderzenia i sugeruje eksplozję przed kolizją.
Także według prof. Jana Obrębskiego z Politechniki Warszawskiej, przyczyną katastrofy musiał być wielopunktowy wybuch, na co wskazuje sposób zniszczenia małego fragmentu tupolewa.
- Komisja Millera cały czas mówiła nam, że samolot był sprawny do końca. To jest nieprawda. W raporcie ATM jest to napisane wprost – stwierdził prof. Kazimierz Nowaczyk z University of Maryland.
Konferencja, organizowana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie kontynuowana będzie także dziś. Jej organizatorami są koła doktorantów UKSW oraz zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.
Zorganizowano też ponad 100 protestów wymierzonych w Elona Muska.
Premier Izraela: nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu, by zakończyć wojnę