Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przygotował interaktywną wirtualną mapę po zabytkowych nekropoliach. Najbardziej malownicze zakątki cmentarzy będzie można obejrzeć nie wychodząc z domu - powiadomiła PAP Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
"Jesienią wiele osób przychodzi na groby bliskich, ale też przychodzą po to, by podziwiać piękny jesienny krajobraz nekropolii. Cmentarze często odwiedzają wycieczki szkolne - bo tu przecież jest prawdziwa lekcja historii" - powiedziała Ćwikła.
Na internetowej mapie interesujące miejsca na cmentarzach zostały oznaczone kolorowymi numerami. Po kliknięciu na wybrany numer, internauta, w języku polskim i angielskim, widzi nazwę zabytkowego grobu lub pomnika, informację o nim oraz jego zdjęcie.
Wirtualny spacer jest możliwy po trzech krakowskich nekropoliach: Cmentarzu Rakowickim i jego części wojskowej, oraz po Starym i Nowym Cmentarzu Podgórskim.
Trasa spacerowa po Cmentarzu Rakowickim liczy 23 punkty. Zaczyna się przy najstarszych kwaterach cmentarza z tablicami epitafijnymi z I połowy XIX wieku, m.in. przy tablicy epitafijnej pierwszej pochowanej tu zmarłej - mieszczki Apolonii Bursikowej. Później są groby wybitnych krakowian, rodzinne grobowce mieszczan i arystokratów, a także pomniki poległych w walkach niepodległościowych. Spacer kończy się przy grobie noblistki Wisławy Szymborskiej.
Spacer po Cmentarzu Wojskowym, należącym do Cmentarza Rakowickiego, liczy osiem obiektów. Zwiedzanie zaczyna się przy kwaterze żołnierzy polskich i pomniku Armii "Kraków", wokół którego spoczywają żołnierze polegli na ziemi krakowskiej w 1939 roku. Na trasie są też groby żołnierzy brytyjskich i niemieckich. Można również zobaczyć gdzie są pochowani rodzice i brat Karola Wojtyły. Finałem trasy jest grobowiec kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ojca Władysława Urgacza TJ i żołnierza Stefana Balickiego (pseudonim Bylina) - obaj byli ofiarami represji okresu stalinowskiego i zostali straceni w więzieniu Montelupich.
Stary Cmentarz Podgórski jest najstarszą krakowską nekropolią komunalną. Powstał w 1786 roku. Na szlaku wirtualnego zwiedzania po nim znalazło się siedem punktów. Pierwszy z nich to figura Boga Ojca, a potem trasa wiedzie m.in. przez grobowce urzędników i uczonych Krakowa. Zwiedzanie kończy się przy nagrobku ziemianina legitymującego się godnością arcystolnika Królestwa Galicji i Lodomerii, Michała Jordana Stojowskiego.
20 obiektów godnych uwagi można zwiedzić na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Internauta rozpocząwszy spacer przy mogiłach uczestników walk niepodległościowych, przez groby działaczy miejskich, uczonych, kupców, robotników mieszkających w Krakowie, dotrze do grobowca grupy dywersyjnej AK "Żelbet" Jana Kowalkowskiego i podpułkownika AK Józefa Kręciocha.
Oprócz przewodnika online po zabytkowych nekropoliach, krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych wydał przed Wszystkimi Świętymi foldery prezentujące umieszczone na internetowych mapach obiekty. Foldery są dystrybuowane bezpłatnie w okolicach nekropolii.
Na stronie internetowej Zarządu Cmentarzy Komunalnych działa również wirtualny lokalizator grobów. Umożliwia on odnalezienie miejsca pochówku zmarłego na krakowskich cmentarzach komunalnych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.