Reklama

W Tczewie ekshumowano niemieckich żołnierzy

Szczątki 517 osób, głownie żołnierzy niemieckich z czasów I i II wojny światowej, ekshumowano z leżącego w centrum Tczewa parku, gdzie niegdyś istniał cmentarz ewangelicki. Prace, przeprowadzane na zlecenie Fundacji "Pamięć", zakończyły się w sobotę.

Reklama

Jak poinformował w sobotę PAP Jerzy Romel z firmy, która prowadziła prace na terenie dawnego cmentarza, znaleziono w sumie 72 pojedyncze groby, w których pochowani byli żołnierze niemieccy z czasów I wojny światowej, 328 samodzielnych grobów ze szczątkami żołnierzy niemieckich z czasów II wojny oraz kilka mogił zbiorowych kryjących szczątki 117 osób.

Romel wyjaśnił, że w przypadku żołnierzy z obu wojen, na dawnym cmentarzu w Tczewie pochowani zostali ranni, którzy zmarli w działających w mieście lazaretach. Natomiast mogiły zbiorowe kryją zarówno żołnierzy, jak i cywilów, w tym kobiety i dzieci. Są to prawdopodobnie pochowane w pośpiechu ofiary działań wojennych prowadzonych w mieście na przełomie lutego i marca 1945 roku.

Jak wyjaśnił Romel, szczątki znalezione w czasie prac po wydobyciu z ziemi zostały umieszczone w workach, a następnie w skrzyniach, w których zostaną przekazane Fundacji "Pamięć". Ta polsko-niemiecka organizacja ma zamiar pochować szczątki z czasów II wojny na cmentarzu w miejscowości Glinna na południe od Szczecina, a szczątki pochodzące z czasów I wojny - na cmentarzu w Bartoszach pod Ełkiem.

Wraz ze szczątkami Fundacji przekazane zostaną też przedmioty wydobyte z mogił w tym nieśmiertelniki, fragmenty mundurów czy guziki.

Prace na terenie leżącego w centrum Tczewa parku rozpoczęły się w pierwszych dniach października. Wstępnie zakładały one ekshumację ok. 250 żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowe. W trakcie prac znaleziono jednak dużo więcej mogił i Fundacja "Pamięć" zdecydowała się na rozszerzenie ekshumacji.

Prace stały się też okazją do pozyskania informacji na temat innych nieznanych bądź mało znanych miejsc pochówków osób pochodzenia niemieckiego zmarłych głównie w czasie II wojny światowej.

"Przychodziło do nas bardzo wiele osób, które opowiadały o pojedynczych czy zbiorowych mogiłach zlokalizowanych głównie na terenie Tczewa i okolic" - powiedział PAP Romel dodając, że informacje te zostaną przekazane Fundacji "Pamięć" i niewykluczone, że ta - po sprawdzeniu danych - zdecyduje o kolejnych ekshumacjach.

Utworzona w 1996 roku Fundacja "Pamięć", we współpracy z Narodowym Niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi, zajmuje się znajdującymi się na terenie Polski mogiłami niemieckich żołnierzy i cywilów. Organizacja prowadzi m.in. kilka cmentarzy, na które przenosi szczątki obywateli niemieckich, znajdowane w różnych regionach Polski.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
21°C Wtorek
dzień
21°C Wtorek
wieczór
18°C Środa
noc
15°C Środa
rano
wiecej »

Reklama