"To wielki dzień dla Polski"

To nie tylko wielki dzień dla LOT-u; uważam, że to także wielki dzień dla Polski - powiedział w czwartek podczas uroczystości powitania Boeinga 787 Dreamliner prezes PLL LOT Marcin Piróg. Pierwszy taki samolot wylądował w czwartek przed południem w Warszawie.

Pierwszy Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina w czwartek przed godz. 11 - mniej więcej 20 minut później, niż planowano. Wystartował z lotniska w Everett koło Seattle. Lot trwał blisko 10 godz.

Podczas uroczystego powitania samolotu w czwartek po południu prezes Piróg powiedział, że odebranie maszyny to jedno z tych wydarzeń, które zapisze się w ponad 80-letniej historii przewoźnika. Innymi wymienionymi przez prezesa datami były: 1972 rok, kiedy to uruchomiono połączenia do Stanów Zjednoczonych; 1989 - gdy PLL LOT wymieniał samoloty radzieckie na amerykańskie i 2003 - przystąpienie przewoźnika do sojuszu linii lotniczych Star Alliance.

"Jesteśmy pierwszą linią w Europie, która ma samolot XXI wieku" - zaznaczył prezes. Podczas swojego wystąpienia podziękował pracownikom PLL LOT, władzom spółki, które podjęły decyzję o kupnie tych samolotów, właścicielom spółki za wsparcie, instytucjom finansowym, które pomogły sfinansować zakup, a także producentowi samolotu - Boeingowi i producentowi silników - firmie Rolls-Royce.

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull powiedział natomiast, że żałuje, iż LOT nie miał tego samolotu we flocie kilka dni temu, kiedy przyleciał do Polski objąć placówkę. "Chciałbym podziękować LOT-owi i Boeingowi za to, że dzięki ich partnerstwu przypominamy sobie dziś, jak cudowne jest latanie samolotem. (...) Połączenie polskich i amerykańskich marzeń i technologii tworzy olbrzymie możliwości i sprawia, że podróże samolotem są bezpieczniejsze, bardziej przyjazne i wygodniejsze" - dodał ambasador.

Szefowa Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią Henryka Bochniarz poinformowała zebranych, że leciała tym samolotem, lot był "absolutnie magiczny", a pasażerowie mieli świadomość, że uczestniczą w wydarzeniu historycznym. Przypomniała, że przez kilka ostatnich dni przedstawiciele LOT-u byli w Seattle, gdzie odbierali maszynę. "Te dni pokazały, jak wiele nas łączy, jak wiele łączy Stany Zjednoczone i Polskę, jak wiele łączy przemysł lotniczy w naszych krajach" - powiedziała Bochniarz.

Życzyła LOT-owi, żeby nowy samolot oznaczał dla spółki także nową erę w jej działalności.

W uroczystości na warszawskim Lotnisku Chopina uczestniczyła m.in. Pierwsza Dama Anna Komorowska, a także minister skarbu Mikołaj Budzanowski, władze LOT-u i przedstawiciele Boeinga, dziennikarze.

PLL LOT odebrały pierwszego z ośmiu zamówionych Boeingów 787 Dreamliner we wtorek w USA. Przewoźnik stał się tym samym pierwszą w Europie linią lotniczą, która ma w swojej flocie tego typu maszynę.

Maszynę ze Stanów Zjednoczonych pilotowało czterech kapitanów LOT-u: Jerzy Makula, Marian Wieczorek, Jarosław Zimmer i Krzysztof Lenartowicz, przy wsparciu dwóch amerykańskich instruktorów z Boeinga. Piloci Jarosław Zimmer oraz Marian Wieczorek w asyście amerykańskich instruktorów z Boeinga startowali samolotem z USA, a kapitanowie Jerzy Makula i Krzysztof Lenartowicz, przy wsparciu Amerykanów wylądowali w Warszawie.

Pasażerowie pierwszego lotu należącego do PLL LOT Dreamlinera do Polski podkreślali, że rejs był bardzo komfortowy. Na pokładzie samolotu przyleciało do Warszawy 159 pasażerów oraz 22 osoby załogi.

W swój pierwszy komercyjny rejs z pasażerami Dreamliner PLL LOT poleci 14 grudnia z Warszawy do Pragi, następnie przez miesiąc będzie podróżował do ośmiu miast w Europie - oprócz Pragi, także do Wiednia, Monachium, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Budapesztu oraz Brukseli.

Przeczytaj również: Pasażerowie pod wrażeniem

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
wiecej »