Specjalne zdjęcia ultrasonograficzne 4D posługujące się czterowymiarowym obrazowaniem powierzchniowym ludzkiego płodu, ujawniły, że dzieci przed narodzeniem ziewają.
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem dziecko przebywające w łonie matki robi to kilka razy na godzinę. Częstotliwość ziewania zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka.
Wysokiej rozdzielczości zdjęcia USG 4D, dające możliwości uzyskiwania obrazów wielopłaszczyznowych, zostały wykonane na 15 dzieciach w wieku 24, 28, 32 i 36 tygodni życia płodowego. Naukowcy na podstawie czasu otwarcia ust dziecka mogli łatwo odróżnić, kiedy otwiera ono tylko usta, a kiedy ziewa.
NakedMile2000
Baby Yawns in Womb - 4D Ultrasound Video Footage
Zdaniem kierującej zespołem badawczym Nadji Reissland, ziewanie może być sygnałem, że dziecko rozwija się zdrowo. „W przeciwieństwie do nas, płody nie ziewają w sposób zaraźliwy, ani dlatego, że chce im się spać. Częstotliwość ziewania w łonie może mieć natomiast związek z rozwijaniem się mózgu we wczesnej fazie rozwoju płodowego” – dodała.
Zdaniem obrońców życia, im częściej świat ma możliwość oglądania jak wygląda dziecko nienarodzone, tym lepiej.
W ubiegłym roku w USA powstał projekt urządzenia, które pozwala matce oczekującej na poród podglądać swoje nienarodzone dziecko. Urządzenie o nazwie "PreVue" przypomina szeroki pas elastyczny, który kobieta można przymocować wokół swego brzucha i za pomocą USG oraz systemu czterowymiarowej wizualizacji przyglądać się czekającemu na przyjście na świat dziecku.
Pomysłodawcy uważają, że matka przyglądając się naocznie rozwojowi własnego dziecka mogłaby pogłębić z nim więź, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.