Opowieść o zespole hip-hopowym Paktofonika "Jesteś Bogiem", w reżyserii Leszka Dawida, zdobyła Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu sezonu 2011/2012. Nagrody przyznawane przez czytelników magazynu "Film" wręczono w poniedziałek w Warszawie.
Ceremonia odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach. Oprawę muzyczną dla gali stanowił występ brytyjskiego wokalisty Joe Cockera. Artysta wykonał m.in. swoje słynne przeboje "You Can Leave Your Hat On" i "Unchain My Heart".
W plebiscycie na najlepszy polski film sezonu 2011/2012 wygrało "Jesteś Bogiem". W ocenie czytelników magazynu "Film" opowieść o Paktofonice jest filmem lepszym niż "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "W ciemności" Agnieszki Holland - te dwie produkcje były również nominowane do Złotej Kaczki.
Marcina Kowalczyka, czyli odtwórcę głównej roli w "Jesteś Bogiem" - Magika - czytelnicy magazynu "Film" uznali za najlepszego polskiego aktora sezonu 2011/2012. 25-letni Kowalczyk, rozpoczynający dopiero karierę na dużym ekranie, pokonał w plebiscycie: Marcina Dorocińskiego, nominowanego do Złotej Kaczki za rolę w "Róży", oraz Roberta Więckiewicza, nominowanego za rolę w filmie "W ciemności".
Czytelnicy magazynu nagrodzili ponadto "Jesteś Bogiem" Złotą Kaczką dla filmu z najlepszym, ich zdaniem, scenariuszem w sezonie 2011/2012. Statuetkę odebrał scenarzysta Maciej Pisuk.
W kategorii najlepsza polska aktorka sezonu 2011/2012 triumfowała Agata Kulesza, doceniona za rolę w "Róży". Zwracając się do tych, którzy przyznali jej nagrodę, aktorka powiedziała: "Dziękuję, że zauważyliście moją pracę i przyjęliście ten film z wrażliwością".
Złotą Kaczkę za sezon 2011/2012 przyznano również w kategorii najlepsze zdjęcia. Zwyciężyła w niej Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do filmu "W ciemności".
W tym roku czytelników magazynu "Film" poproszono także o wyłonienie najlepszego, w ich ocenie, polskiego filmu sensacyjnego oraz aktorów, którzy grali w takich produkcjach. Głosowano na sensacyjne filmy nakręcone w Polsce po 1945 roku. Za najlepszy uznane zostały "Psy" (1992) Władysława Pasikowskiego, a za najlepszego aktora w filmie sensacyjnym - Bogusław Linda, który zagrał w "Psach" główną rolę. Pasikowski nie był obecny na gali, statuetkę w jego imieniu przyjął więc - razem ze swoją - Bogusław Linda.
Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki w filmie sensacyjnym odebrała Kamilla Baar. Głosujący nagrodzili ją za rolę w komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego "Vinci" (2004).
Podczas ceremonii wręczono ponadto nagrody specjalne z okazji 55-lecia Złotych Kaczek. Przyznano je m.in.: aktorce Danucie Szaflarskiej i reżyserowi Andrzejowi Wajdzie - za całokształt twórczości, oraz Telewizji Polskiej.
Szaflarska, uhonorowana przez uczestników gali owacją na stojąco, odbierając nagrodę, podkreśliła, że jest ona szczególnie cenna. "To nagroda od tych, dla których pracujemy. Oni oceniają naszą pracę" - powiedziała aktorka. Andrzeja Wajdy nie było na gali.
Ceremonię poprowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny magazynu "Film" Tomasz Raczek.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.