Reklama

"Sprytna dziewczyna" z Wenezueli

Erateina sprytna dziewczyna (łac. Erateina puellaastuta) - to nazwa endemicznego gatunku motyla odkrytego przez Polaków podczas wyprawy do Wenezueli. Autorką nazwy wyłonionej w ogólnopolskim konkursie jest Alicja Zdobylak z Wrocławia.

Reklama

Nowy gatunek motyla został odkryty w lutym 2012 r. podczas polsko-wenezuelskiej wyprawy w okolice Tramen Tepui na styku południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północnej Brazylii. Owad został zidentyfikowany przez naukowców z Muzeum Zoologicznego UJ.

"Motyle kojarzą mi się z kobietami i z przebiegłością. Niełatwo jest je złapać, pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. Sądzę, że ta nazwa jest piękna, ale i tajemnicza" - wyjaśniła laureatka konkursu.

Zwyciężczyni otrzymała w nagrodę aparat fotograficzny, a w pracy naukowej poświęconej nowemu gatunkowi zostanie zacytowana jako autorka jego nazwy. Do konkursu zorganizowanego przez miesięcznik "National Geographic Polska" nadesłano blisko 600 poprawnych zgłoszeń.

"Pojawiło się dużo propozycji związanych z ogniem: flamma, ignis, ardens, które jak najbardziej pasują do kolorystyki motyla. My jednak poszukiwaliśmy czegoś wyjątkowego, co świadczyłoby nie tylko o wyglądzie, ale i o sytuacji w jakiej motyl został odkryty. Spryt odnosi się zarówno do motyla, który tak długo nie dał się odkryć nauce, ale i do mnie, której w końcu się to udało" - oceniła uczestniczka wyprawy z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ Izabela Stachowicz.

Podczas wyprawy odkryto jeszcze dwa inne gatunki endemicznych motyli oraz jeden gatunek żaby. Gatunki te to ciemnobrązowy motyl z rodziny Forsterinaria oraz jasnobrązowy z rodziny Euptychia. Członkowie wyprawy ustalili, że nowy gatunek żaby pochodzi z rodziny Tepuihyla.

W wyprawie wzięli udział Marek Arcimowicz (fotograf, współpracownik "National Geographic Polska"), wenezuelscy wspinacze: Carlos Mario Osorio i Aleberto Raho oraz Michał Kochańczyk (podróżnik, lider wyprawy), Izabela Stachowicz (absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ). Arcimowiczowi oraz dwóm Wenezuelczykom 14 lutego 2012 r. udało się wejść na niezdobytą dotąd górę Tramen Tepui (2727 m).

Międzynarodowy zespół wytyczył tym samym pierwszą wspinaczkową drogę, którą nazwano "Pionowy Las Deszczowy".

Wyprawa została zrealizowana we współpracy naukowej z Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pod patronatem miesięcznika "National Geographic Polska".

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MOTYL, PRZYRODA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama