Warszawski sąd zdecydował, że będzie proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych, oskarżonych o nadużycie prawa ws. "afery gruntowej" w 2007 r. W czwartek sąd rozpatrzył zażalenia prokuratury i osób pokrzywdzonych na umorzenie procesu.
Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok I instancji i przekazał sprawę do ponownego merytorycznego rozpatrzenia. Nie wiadomo jeszcze, do którego sądu trafi sprawa. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na salę podczas ogłaszania jawnego wyroku i jego uzasadnienia.
Posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie odbyło się za zamkniętymi drzwiami w specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Najwyższego. Odbywają się w niej posiedzenia warszawskich sądów w sprawach, w których występują materiały niejawne ze względu na "interes państwa". Tam też sąd I instancji umorzył sprawę Kamińskiego. Obrona Kamińskiego opowiadała się za utrzymaniem umorzenia.
Zażalenie dotyczyło decyzji trzyosobowego składu Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście z 20 czerwca. Wtedy sąd na tajnym posiedzeniu niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. We wszystkich zarzutach stawianych wszystkim oskarżonym sąd uznał "brak znamion przestępstwa". Sąd uznał, że istniała "wiarygodna informacja o zamiarze popełnienia przestępstwa". Zdaniem sądu CBA miało też prawo posługiwania się wytworzonymi na potrzeby operacji dokumentami. Także w kwestii podsłuchów sąd nie dopatrzył się przestępstwa, skoro zgadzały się na nie sądy. Jeden sędzia złożył zdanie odrębne, nie zgadzając się z umorzeniem.
We wrześniu 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego (obecnie posła PiS) i jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Zarzucono im przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 8 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów, uznając je za polityczne.
Kamiński ironizował, że odpowiadać powinni także prokuratorzy i sędziowie, którzy zatwierdzali wniosek CBA o kontrolę operacyjną w "aferze gruntowej". W czerwcu 2011 r. weszła w życie zmiana prawa, zgodnie z którą służby mają obowiązek dołączania do takiego wniosku materiałów operacyjnych uzasadniających go - tego wymogu wcześniej nie było.
CBA zakończyło operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. (nie zgadza się na podawanie swych danych) łapówki za odrolnienie w ministerstwie rolnictwa gruntów na Mazurach. Prasa pisała, że łapówka miała być przeznaczona dla szefa resortu i wicepremiera Andrzeja Leppera, który miał zostać ostrzeżony o akcji (on sam twierdził, że była to prowokacja CBA). Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka (śledztwo wobec niego potem umorzono).
"Afera gruntowa" doprowadziła do dymisji z rządu Leppera; rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów, a także do oskarżenia o płatną protekcję Ryby i K., których proces jest do dziś w I instancji.
Zdaniem rzeszowskiej prokuratury Biuro stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi za łapówkę, choć nie miało wcześniej wiarygodnej informacji o przestępstwie, a tylko to pozwala służbom zacząć akcję "kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej" wobec podejrzewanych. Na potrzeby operacji CBA sfabrykowało - zdaniem prokuratury bezprawnie - dokumenty (opatrując je pieczęciami gminy Mrągowo i podpisami urzędników), które potem przedłożono do "przepchnięcia" przez resort rolnictwa.
Rzeszowska prokuratura nadała grupie osób status pokrzywdzonych, m.in. w związku z tym, że CBA miało ich bezprawnie podsłuchiwać. Są to m.in. Lepper (a po jego samobójczej śmierci w 2011 r. najbliższa rodzina), Ryba i Andrzej K., a także politycy Samoobrony, wśród nich Janusz Maksymiuk i Stanisław Łyżwiński. Zostali oni oskarżycielami posiłkowymi. Daje to możliwość zadawania pytań oskarżonym, składania wniosków dowodowych, a także dochodzenia odszkodowań. Roszczenia finansowe przeciw oskarżonym zapowiedzieli Ryba i adwokat K.
Po rozprawie Kamiński powiedział dziennikarzom, że nie zgadza się z czwartkową decyzją sądu. "W trakcie postępowania w I instancji, do którego dojdzie, wykażę całkowitą bezzasadność stawianych mi zarzutów" - oświadczył b. szef CBA.
"Sąd uwzględnił wszystkie argumenty przedstawione przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, uwzględnił też argumenty podnoszone przez oskarżycieli posiłkowych i ich pełnomocników" - powiedział Bogusław Olewiński reprezentujący na rozprawie w Warszawie rzeszowską prokuraturę. "Siła argumentów zwyciężyła" - dodał.
Jedna z oskarżycieli posiłkowych, b. współpracowniczka Andrzej Leppera, radca Małgorzata Gut uważa, że orzeczenie pokazało, iż "prawo jeszcze w Polsce dla wymiaru sprawiedliwości ma znaczenie". "Będziemy mieli więc proces, jak służby w tym kraju mają działać, jaka jest możliwość wykroczenia poza zakres przepisów prawa" - powiedziała.
"Ten proces był procesem systemowym, bo o przekroczenie dozwolonych prawem granic. Gdybyśmy przegrali, byłaby to otwarta karta dla wszystkich służb, żeby +rozjechać+ społeczeństwo, co do zwykłych praw obywatelskich, które nam przysługują" - zaznaczyła.
Piotr Ryba powiedział, że czwartkowa decyzja sądu jest dla niego dobrą decyzją. "Przed chwilą dowiedziałem się, że odszedł mój pies. W 2007 roku, gdy miał 7 lat, ugryzł w kostkę funkcjonariusza CBA, który przeszukiwał moje mieszkanie. Po 5 latach on nie żyje, nie doczekał. Ja mam 43 lata, a tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku drogi. Zastanawiam się ile będę miał lat, kiedy pan Kamiński i spółka wyjdą z wyrokami" - powiedział dziennikarzom Ryba.
"Czekam na to, bo to będzie po prostu sprawiedliwość. W czwartkowym uzasadnieniu sąd szczegółowo wyliczył, czego zaniechano, czego nie zrobiono, ta lista była bardzo długa. Zaszokowało mnie to, że w pierwszej instancji można było podjąć taką decyzję, którą ratuje tylko zdanie odrębne jednego z sędziów" - powiedział Ryba.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.