Obrońcy życia na Filipinach prowadzą społeczne akcje protestu przeciw nowemu ustawodawstwu
„Ten akt ustawodawczy jest nielegalny. To kpina z kultury narodu filipińskiego, jej szacunku dla wartości życia, macierzyństwa i rodziny”. Tak filipińscy katolicy komentują kontrowersyjną „ustawę o zdrowiu reprodukcyjnym”. Daje ona dostęp do środków antykoncepcyjnych i pigułek poronnych, pozwala na dobrowolną sterylizację. Zawiera też koncepcję edukacji seksualnej niezgodną z nauczaniem Kościoła. Przyjęły ją obie izby filipińskiego parlamentu, a 21 grudnia podpisał prezydent Benigno Aquino III.
Zgodnie z zapowiedzią przeciwnicy ustawy zwrócili się do Sądu Najwyższego o wstrzymanie jej wprowadzenia w petycji liczącej 25 stron. Głównym argumentem przeciwko nowym przepisom jest ich sprzeczność z konstytucją, która gwarantuje ochronę życia. Dokument wysłano również do ministerstw zdrowia, edukacji i finansów.
Obrońcy życia na Filipinach prowadzą też społeczne akcje protestu przeciw nowemu ustawodawstwu. M.in. umieszczają w miejscach publicznych czerwone wstążki z przekreśloną sygnaturą kontrowersyjnej ustawy. Zachęcają też do wyrażania sprzeciwu w Internecie, między innymi na Facebooku.
36-minutowe przemówienie w języku angielskim zostało opublikowane na YouTube.
28 maja Namibia po raz pierwszy w historii obchodzić będzie Dzień Pamięci o Ludobójstwie.
Wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.
W opozycji może to „utrwalić represje przed wyborami w 2026 roku”.
Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany - powiedział Leon XIV.
"Przejmiemy kontrolę nad całym tym terytorium" - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.