Niemcy: Kościół zrywa współpracę z kryminologiem badającym pedofilię

Niemiecki Kościół katolicki ogłosił w środę, że zrywa współpracę z szefem Instytutu Badawczego Kryminologii w Dolnej Saksonii Christianem Pfeifferem, który od 2011 roku zajmował się przypadkami pedofilii wśród księży.

Do rozbieżności doszło na tle warunków niezależności prowadzonych badań.

"Zaufanie między dyrektorem (Instytutu Badawczego Kryminalistyki w Dolnej Saksonii) Christianem Pfeifferem i niemieckimi duchownymi zostało zniszczone. Zaufanie to jest nieodzownym warunkiem bardzo delikatnych badań" - wyjaśniono w komunikacie episkopatu.

Kościół zapowiedział, że poszukuje nowego ośrodka, który wznowi badania.

"Pierwsze rozmowy na ten temat rozpoczną się w nadchodzących tygodniach" - poinformowała w komunikacie Konferencja Episkopatu Niemiec.

Pfeiffer nie zgodził się z zarzutami i o przerwanie współpracy oskarżył duchownych z archidiecezji monachijsko-fryzyngijskiej, gdzie władze kościelne zażądały przedstawienia wyników badań "do zaakceptowania przed ewentualną publikacją".

"Gdy usłyszałem pogłoski na temat niszczenia w diecezjach pewnych dokumentów i gdy je zapytałem pisemnie, czy to prawda, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi" - powiedział szef Instytutu w programie telewizyjnym stacji ZDF. Episkopat zaprzeczył informacjom o niszczeniu dokumentów.

Kościół katolicki w Niemczech zlecił Instytutowi Badawczemu zbadanie przyczyn i skali molestowania seksualnego dzieci przez duchownych w minionych dekadach w lipcu 2011 roku.

Celem badań była analiza okoliczności, w jakich doszło do przypadków molestowania dzieci, oraz jak reagował na nie Kościół. Wnioski miały zapobiec podobnym nadużyciom w przyszłości.

Zainicjowane przez niemiecki episkopat badania były reakcją na skandal, który wybuchł w Kościele katolickim w Niemczech na początku 2010 roku. Rektor elitarnego jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie przyznał wówczas publicznie, iż w latach 70. i 80. w internacie szkoły dochodziło do seksualnego wykorzystywania uczniów. W następnych tygodniach zgłaszały się ofiary nadużyć w kolejnych szkołach katolickich w Niemczech, w tym w przyklasztornej szkole w Ettal w Bawarii oraz w internacie chóru chłopięcego w Ratyzbonie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
wiecej »