Abp Życiński o reality show: żenujące schodzenie na poziom umysłowy Tarzana

Żenującym schodzeniem na poziom umysłowy Tarzana” – nazwał abp Józef Życiński programy typu reality show. Według metropolity lubelskiego taka działalność jest w Polsce możliwa, gdyż „odziedziczyliśmy po komunizmie półetatowych katolików, którzy chrześcijaństwo redukują tylko do praktyk religijnych bez przeżycia wartości i odpowiedzialności moralnej”. Arcybiskup poparł również list otwarty znanych

„Żenującym schodzeniem na poziom umysłowy Tarzana” – nazwał abp Józef Życiński programy typu reality show. Według metropolity lubelskiego taka działalność jest w Polsce możliwa, gdyż „odziedziczyliśmy po komunizmie półetatowych katolików, którzy chrześcijaństwo redukują tylko do praktyk religijnych bez przeżycia wartości i odpowiedzialności moralnej”. Arcybiskup poparł również list otwarty znanych twórców kultury „ostrzegających przed ucieczką w miernotę i bezmyślność, której symbolem pozostają reality show”.

– Mieliśmy do tej pory dwie formy zaangażowania katolików w kulturze – powiedział KAI abp Życiński. – Z jednej strony były to elity, które potrafiły zachować duchową niezależność w czasach komunizmu – jako symbol tej postawy wymieniłbym Jerzego Turowicza. Z drugiej strony – katolicy półetatowi, którzy chrześcijaństwo obliczali i redukowali do rytualnych gestów, nadal prowadząc działalność w ramach partii – dodał metropolita. Arcybiskup obawia się, że ta druga grupa w dużym stopniu zachowała swój styl po upadku komunizmu i dlatego obecnie nadal można znaleźć w Polsce katolicyzm rytualny zredukowany tylko do praktyk religijnych, bez głębszego przeżycia wartości i odpowiedzialności moralnej.

Według abp Życińskiego przejawy takiej sytuacji mogą mieć objawy schizofrenii, gdyż „tak jak kiedyś zachwycano się odami na cześć Stalina, tak dziś, z pozycji katolickich, można wrócić w niedzielę z kościoła i zająć się oglądaniem jakiejś wersji Wielkiego Brata”.

Metropolita lubelski bardzo pozytywnie odebrał oświadczenie znanych twórców kultury ostrzegających „przed ucieczką w miernotę i bezmyślność, której symbolem pozostają reality show”. Stwierdził także, że życzy Polsce, by jak najwięcej osób zachowało styl katolików elitarnych, którzy „nie będą półetatowo łączyć swojego katolicyzmu z popieraniem dla tego, co jest zaprzeczeniem odpowiedzialności moralnej i smaku estetycznego.

Jako alternatywę wobec reality show, abp Życiński widzi tworzenie kultury, która jest ukierunkowana ku wartościom, a nie napędzaniem zysków dla producenta. Proponuje szerzej rozwinąć dyskusje o kulturze i uświadomić wiernym, że „programy typu reality show są żenującym schodzeniem na poziom umysłowy Tarzana czy Nikodema Dyzmy”.

Abp Życiński jest przekonany, że w polskim społeczeństwie nie brakuje wrażliwych nauczycieli i mądrych sponsorów. – Obyśmy więcej mieli takich siłaczek, które w terenie będą inspirować jakieś formy zaangażowania młodych, wychwytywać talenty, organizować różnego rodzaju kompetycje intelektualne, a nie uciekać w działalność pseudointelektualną, której żenującym symbolem pozostaje reality show – podsumował abp Życiński.

kpk/awo (KAI)

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
27°C Wtorek
noc
21°C Wtorek
rano
wiecej »