Kielce: 8 września otwarcie świątyni ekumenicznej

Zakończył się remont dziewiętnastowiecznego kościoła ewangelickiego, przeznaczonego na świątynię ekumeniczną, która ma zostać otwarta 8 września. Remont przeprowadzony został z inicjatywy i za pieniądze wyasygnowane przez wojewodę świętokrzyskiego Wojciecha Lubawskiego.

Zakończył się remont dziewiętnastowiecznego kościoła ewangelickiego, przeznaczonego na świątynię ekumeniczną, która ma zostać otwarta 8 września. Remont przeprowadzony został z inicjatywy i za pieniądze wyasygnowane przez wojewodę świętokrzyskiego Wojciecha Lubawskiego.

Na uroczystość otwarcia świątyni wojewoda zaprosił biskupów i duchownych 9 Kościołów chrześcijańskich oraz premiera Jerzego Buzka.

Wnętrze świątyni przystosowano do celów ekumenicznych – pozbawiono je elementów wystroju, związanego z poprzednim użytkowaniem kultowym. W centrum umieszczono krzyż jerozolimski, uznawany przez wszystkich wyznawców z kręgu ekumenicznego.

Prace remontowo-konserwatorskie trwały od 23 maja do 31 sierpnia i polegały na pełnej wymianie dachu i tynków. Wyremontowano też drzwi i okna i wymieniono instalację elektryczną. Koszty prac wyniosły 300 tys. zł.

Świętokrzyski konserwator zabytków z budżetu Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków zlecił także konserwację organów. Z powodu dużej wilgotności wnętrza świątyni instrument będzie zestawiony w terminie późniejszym. Nie udało się natomiast pozyskać darczyńców, aby wymienić podłogi, okna i drzwi oraz założyć ogrzewanie wnętrza i zakupić nowe meble.

Kościół ewangelicki przy ul. Sienkiewicza 1 zbudowano w 1837 r. w stylu klasycystycznym, gdy wspólnota liczyła ponad 600 osób. Ok. 1960 r. władze komunistyczne zdobyły podstępem klucz od remontowanej świątyni i przekazały go preferowanemu wówczas Kościołowi polskokatolickiemu. Z czasem parafia liczyła tylko kilku wiernych i budynek zaczął niszczeć. Miał być zwrócony ewangelikom, ale wspólnota w Kielcach nie jest liczna i nie byłoby jej stać na przeprowadzenie remontu.

Rok temu podczas spaceru po mieście wojewodę przeraził stan tego kościoła, który wyglądał na opuszczony i popadający w ruinę. Wpadl wówczas na pomysł, że po remoncie kapitalnym mogłyby tam odbywać się nabożeństwa ekumeniczne. Bardzo przychylnie odniósł się do tego ówczesny biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jan Szarek i miejscowe parafie Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumanicznej. Wojewoda W. Lubawski otrzymał dużą pomoc w realizacji pomysłu od katolickiego biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
wiecej »