![][1]W moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela odbyły się 3 września uroczystości z okazji 40-lecia sakry biskupiej patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Aleksego II. Liturgię sprawował sam jubilat w koncelebrze z licznymi biskupami i niższym duchowieństwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Listowne życzenia przekazał 72-letniemu patriarsze m.in. prez [1]: zdjecia/aleksyII.gif
W moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela odbyły się 3 września uroczystości z okazji 40-lecia sakry biskupiej patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Aleksego II. Liturgię sprawował sam jubilat w koncelebrze z licznymi biskupami i niższym duchowieństwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Listowne życzenia przekazał 72-letniemu patriarsze m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który wysoko ocenił jego dokonania jako głowy Kościoła i obywatela kraju.
Na zakończenie obrzędu w imieniu hierarchii i wiernych życzenia złożył Aleksemu II metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz. Przypomniał, że 40 lat temu obecny zwierzchnik RKP “przyjął z pokorą wobec Boga łaskę chirotonii [nałożenia rąk] biskupiej”. “Nie zawahałeś się przed wkroczeniem na krzyżową drogę ofiarnej posługi świętemu Kościołowi, widząc w tym (...) trwające nadal działanie Opatrzności Bożej, która wyznaczyła Cię na biskupa tallińskiego i estońskiego w dziejowym okresie Kościoła” – mówił dalej metropolita. Dodał, że obecnie widać “dobre i wielorakie owoce Twego czterdziestoletniego posługiwania, a powszechne odradzanie się życia kościelnego w całej jego różnorodności jest przekonywającym dowodem Twego gorliwego codziennego trwania przy prawosławiu”.
Patriarcha z okazji jubileuszu został jako pierwszy odznaczony orderem Świętego Biskupa Makarego Moskiewskiego, ustanowionym 3 kwietnia br. przez Święty Synod RKP. Odznaczeniem tym mają być nagradzani “gorliwi duszpasterze na niwie oświecenia narodu”.
Przedstawiciel duchowieństwa stolicy ks. Leonid Rołdugin przypomniał, że najtrudniejsze lata posługi biskupiej jubilata przypadły na lata prześladowań Kościoła i wiary, zamykania przez władze świątyń, gdy ludzie wierzący byli uważani za obywateli drugiej kategorii. “Ten okres Wasza Świątobliwość przeżył godnie, nigdy nie postępując wbrew swemu sumieniu i obowiązkom kapłańskim” – podkreślił mówca.
Dziękując za życzenia zwierzchnik RKP powiedział, że minione 40-lecie nie było dla niego łatwe, szczególnie pierwsze lata, gdy trwały prześladowania, a chociaż później było nieco spokojnie, to nadal nie można było otwierać ani starych ani nowych świątyń. W 1990 r. Sobór Lokalny RKP “nałożył na mnie jeszcze większą odpowiedzialność – krzyż posługi patriarszej” – dodał.
Z okazji rocznicy patriarcha otrzymał od Świętego Synodu ikonę Matki Bożej z Tichwina a od duchowieństwa stołecznej eparchii (diecezji) – krzyż napierśny i dwie panagije [małe, zwykle porcelanowe okrągłe lub trójkątne ikonki przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem, noszone na piersiach przez biskupów prawosławnych - KAI].
Patriarcha Aleksy II (Aleksiej Ridigier) urodził się 23 lutego 1929 r. w Tallinie. W 1950 r. przyjął święcenia diakońskie i kapłańskie i do 1953 r. pracował w parafiach eparchii tallińskiej. W 1958 r. został protojerejem (odpowiednik prałata w Kościele katolickim). W 1961 r. przyjął postrzyżyny mnisze i 3 września tegoż roku został mianowany biskupem tallińskim i estońskim oraz tymczasowo zarządzał eparchią ryską RKP. W 1964 r. nadano mu tytuł arcybiskupa, a w 1968 – metropolity. W 1986 r. został metropolitą leningradzkim i nowogrodzkim, z zachowaniem godności metropolity tallińskiego. 7 czerwca 1990 r. Sobór Lokalny RKP powierzył mu obowiązki patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi, głowy Kościoła rosyjskiego.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.