![][1]Dwa lata mają instytucje watykańskie na przeprowadzenie inwentaryzacji całego majątku Stolicy Apostolskiej. Obejmuje on dobra zarówno w granicach tego miniaturowego państwa, położonego na terenie Rzymu, jak i w licznych strefach eksterytorialnych. Spis zarządziła Papieska Komisja ds. Państwa Miasta Watykańskiego, na czele której stoi amerykański kardyn [1]: zdjecia/watykankopula.gif
Dwa lata mają instytucje watykańskie na przeprowadzenie inwentaryzacji całego majątku Stolicy Apostolskiej. Obejmuje on dobra zarówno w granicach tego miniaturowego państwa, położonego na terenie Rzymu, jak i w licznych strefach eksterytorialnych. Spis zarządziła Papieska Komisja ds. Państwa Miasta Watykańskiego, na czele której stoi amerykański kardynał polskiego pochodzenia Edmund C. Szoka.
Wydane przez nią rozporządzenie w zakresie “ochrony dóbr kultury” dotyczy przede wszystkim dzieł sztuki w Muzeach Watykańskich (uważanych za najbogatsze na świecie), ale także zabudowań i parków. Zarządzenie ustala też zasady, na jakich Stolica Apostolska wypożyczać będzie odtąd posiadane zabytki, nie na dłużej jednak niż na dwanaście miesięcy.
Krytycy Kościoła często odwołują się do watykańskich skarbów sztuki, postulując ich spieniężenie dla dobra ubogich (ostatnio mówiło się o tym w ubiegłym roku w związku z rozpoczętą przez Papieża kampanią redukcji czy likwidacji zagranicznego zadłużenia krajów rozwijających się). Nikt nie zna ich rzeczywistej wartości. W 1987 roku poprzednik obecnego przewodniczącego, kardynał Rosalio José Castillo Lara (pochodzący z Wenezueli) ujawnił, że wartość nieruchomości watykańskich sięga 730 miliardów lirów; po uwzględnieniu inflacji dziś suma ta uległa co najmniej podwojeniu i wynosi ok. 1,4 bilionów ITL (ok. 3 mld PLN).
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.